Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Bolonia na weekend. Atrakcje Bolonii, zwiedzanie, smaki, kolory i informacje praktyczne.

11/09/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Bolonia na weekend. Atrakcje Bolonii, zwiedzanie, smaki, kolory i informacje praktyczne. Ciao Bolonia! Miasto w czołówce włoskich citybreaków, stolica regionu Emilia-Romania, z bezpośrednimi lotami z Polski, w dodatku tanimi. Bolonia to miasto tłuste, czerwone i mądre… że co? Że tak! Bolonia uważana jest za miasto z najlepszą włoską kuchnią, czerwony kolor kojarzy się z sosem pomidorowym, oh wait, nie z sosem tylko kolorem dachów i czerwoną cegłą, a mądrość z najstarszym, prestiżowym Uniwersytetem Bolońskim. Bolonia to prawdopodobnie  jedyne miasto, w którym nigdy nie zmokniesz, ale o tym niżej. Zapraszam na praktyczny przewodnik po Bolonii!

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Bolonia na weekend. Zwiedzanie Bolonii w dwa dni.

Bolonia tanie loty

Tanie loty z Polski do Bolonii oferują tanie linie lotnicze, z kilku miast w Polsce. Ceny zaczynają się tradycyjnie od 39zł za bilet w jedną stronę (poza sezonem letnim wystarczy rezerwacja miesiąc przed planowanym wylotem, aby taką cenę uzyskać). Bez problemu polecimy do Bolonii na weekend lub przedłużony weekend. Tanich lotów do Bolonii możesz poszukać w tej wyszukiwarce lub na bezpośrednich stronach przewoźników.

Bolonia noclegi

Noclegi rezerwuję korzystając z dwóch portali. Hotele i hostele rezerwuję tutaj.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Bolonia ceny

Bolonia to miasto, które jest idealną mieszanką turystyki, lokalnego życia i życia studenckiego (swoją drogą, jeśli jeszcze studiujesz to możesz pomyśleć o wymianie studenckiej). Z jednej strony znajdziemy tu drogie restauracje, nastawione na sferę biznesową i turystykę, a z drugiej miejscówki, w których nie zrujnujemy portfela jednym obiadem, jeśli podpatrzymy gdzie bywają studenci(Piazza Giuseppe Verd i okolice). Kawałek pizzy czy tagliatelle al ragu, znane nam jako spaghetti bolognese to dania, które trzeba tu skosztować. Najczęściej do rachunku zostanie nam doliczona drobna opłata za nakrycie (koperto). W wielu miejscach możecie zamówić drinka, wino lub piwo, a przekąski bez ograniczeń są w cenie od 5 euro za całość (tortellini, makarony, oliwki, inne).

Dla uzyskania najlepszego kursu wymiany euro warto skorzystać z tej karty, najczęściej polecanej przez podróżników. Zakładamy konto i zamawiamy kartę przez aplikację na telefonie. Kartę przedpłacamy ze swoje standardowego, dowolnego konto, a w aplikacji możemy przewalutować pieniądze lub zwyczajnie płacić kartą po najkorzystniejszych kursach bez opłat i prowizji.

Ceny atrakcji w Bolonii

Ceny za bilety wstępu do atrakcji w bolonii nie są tak wysokie jak w innych włoskich miastach. Kilka euro za wstęp to kwota, która nie różni się od ceny biletów do naszych, polskich muzeów. Biorąc pod uwagę, że Bolonia nie ma wielu takich miejsc, nie odczujemy tego w kieszeni, tak jak w Rzymie czy Wenecji.

Dodatkowe atrakcji, zwiedzanie Bolonii z przewodnikiem, turystyczny autobus czy lekcje gotowania i degustacji win możesz zarezerwować online w tym miejscu.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Zwiedzanie Bolonii w weekend 

Bolonia jest idealną destynacją na weekend, jak i na dłuższy pobyt, jeśli chcemy zwiedzić okoliczne miasteczka, a także Florencję czy Mediolan. Warto pomyśleć i sprawdzić opcję powrotnego lotu np. z Mediolanu czy Wenecji, jeśli mamy więcej czasu niż 2-3 dni.

Bolonia to bardzo dobra destynacja, jeśli chcemy zwiedzić kilka znanych włoskich miast za jedną podróżą. W odległości mniej więcej godziny drogi pociągiem dojedziemy do Mediolanu lub Werony, w 1,5 godziny do Wenecji i Pizy, a w 40 minut z Bolonii do Florencji.

Zwiedzanie Bolonii nie zajmie nam więcej niż weekend. Bolonia znacznie różni się od Wenecji, Mediolanu czy Rzymu, w których ilość zabytków jest zbyt duża na jeden-dwa dni, jeśli chcielibyśmy zobaczyć je wszystkie. Zwiedzanie Bolonii to przyjemność spacerowania, połączona z dobry jedzeniem. Jeśli nie lubimy spacerować, to możemy skorzystać z miejskich rowerów i wzorem lokalnych mieszkańców zwiedzić Bolonię na rowerze, a tych jest tu bardzo dużo! 

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Co zobaczyć w Bolonii?

Piazza Maggiore Bolonia

Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale w Bolonii wszystkie drogi prowadzą na Piazza Maggiore. Nie musisz wiedzieć gdzie jest, prędzej czy później do niego dotrzesz. To główny plac Bolonii, otoczony średniowieczną i renesansową architekturą, a zarazem jeden z najstarszych placów używanych do dzisiaj we Włoszech.  Tutaj toczy się towarzyskie, kulturowe i historyczne życie mieszkańców i turystów. Przy placu zlokalizowane są najważniejsze zabytki Bolonii, dlatego polecany jest jako najlepszy punkt do rozpoczęcia zwiedzania Bolonii. Okazałe pałace, ratusz, główna bazylikę i słynną fontannę Neptuna znajdziecie na tym placu. Przy placu znajduje się również Biblioteka Salabarosa z muzeum i stanowiskami archeologicznymi z fundamentami starego miasta Bolonii (wstęp jest darmowy).

Plac wypełniony jest kawiarniami, restauracjami i artystami ulicznymi. Jest to też jedno z droższych miejsc na mapie Bolonii, co warto wziąć pod uwagę, jeśli podróżujesz budżetowo.

Nie masz jeszcze noclegów w Bolonii? Hotele i hostele rezerwuję tutaj.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Bazylika św. Petroniusza w Bolonii

Górująca nad miastem, znajdująca się przy placu Piazza Maggiore gotycka bazylika, która wielkością miała przewyższać Bazylikę św. Piotra w Rzymie. Plan ten nie został jednak osiągnięty za sprawą papieża, który nie wyraził zgody, a także z braku finansów, które częściowo pokryły koszty budowy uniwersytetu. Ograniczenie finansów możemy zobaczyć również na fasadzie kościoła, która w ⅓ pokryta jest marmurem, a pozostała część czerwoną cegłą. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie niedokończonej, lub przebudowanej, co zdecydowanie dodaje jej oryginalności i charakteru. 

Bazylika posiada aż 22 kaplice, liczy 132 metry długości i 60 metrów szerokości. Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1390 roku, została poświęcona św. Petroniuszowi, biskupowi miasta w V wieku. W bazylice możemy zobaczyć i usłyszeć najstarsze funkcjonujące organy świata z 1476 roku.

W 2005 roku doszło do próby wysadzenia katedry przez islamskich fundamentalistów. Prawdopodobnie powodem zamachu było przedstawienie Mahometa wśród potępionych, ukazane na piętnastowiecznym fresku autorstwa Giovanni da Modena. Zamach został powstrzymany przez włoską policję. /wikipedia

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Fontanna del Nettuno - Fontanna Neptuna w Bolonii

Fontanna znajdująca się na Piazza del Nettuno w miejscu skrzyżowania się dwóch głównych dróg rzymskich, obok głównego placu miasta Piazza Maggiore. Jest to jeden z symboli Bolonii. Neptun został wyrzeźbiony w brązie przez Jean de Boulogne di Douai, popularnie nazywanego Giambologna, w 1564 roku wg projektu Tommaso Laureti.

Oprócz Neptuna, fontanna składa się z czterech nimf, symbolizujących największe rzeki świata (Ganges, Nil, Amazonkę i Dunaj). 

Neptun z Bolonii ma na swoim koncie kilka kontrowersji i skrywa kilka ciekawostek. Najważniejsze z nich to symbol marki Maserati, dla której inspiracją był trójząb Neptuna z Bolonii. Druga wiąże się z przyrodzeniem Neptuna. Władze kościoła nie wyraziły zgody na ich wielkość, dlatego rzeźbiarz wykorzystując perspektywę dopiął swego. Wystarczy stanąć w wyznaczonym miejscu na placu, a kciuk rzeźby zmienia się w “okazałą męskość”. Miejsce to oznaczone jest czarną płytką w chodniku, nazywaną „kamieniem wstydu”.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Wieże Due Torri w Bolonii

Bolonia w czasach średniowiecza była współczesnym Nowym Jorkiem. Wszystko za sprawą wież, które każda szanująca się rodzina stawiała w mieście. Do dziś pozostało około 20 takich wież, z czego najbardziej znane to Due Torri krzywe wieże: „Asinella” i „Garisenda”. Wieże stanowiły funkcję obronną, miały dawać schronienie w razie zagrożenia. 

Wieża Asinella jest dostępna dla zwiedzających. Bilety kupimy w kasie na placu Piazza Maggiore oraz online. Z wieży rozciąga się piękny widok na panoramę Bolonii, jednak zanim będziemy go podziwiać, musimy przejść około 500 schodów. Jest to jeden z punktów widokowych w Bolonii. Wstęp kosztuje 3 euro.

Nie masz jeszcze noclegów w Bolonii? Hotele i hostele rezerwuję tutaj.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Kościół Santo Stefano Bolonia

Uważany za jeden z najbardziej klimatycznych i najpiękniejszych w Bolonii, kościół znajdujący się przy placu o tej samej nazwie. Średniowieczna architektura i panująca tu atmosfera sprawiają, że czujemy się jakbyśmy przenieśli się w czasie. 

Kościół został zbudowany na ruinach pogańskiej świątyni poświęconej Izydzie, (egipska bogini płodności). Nazywany jest również Sette Chiese, czyli siedem kościołów, ponieważ w tym miejscu na przestrzeni wieków  powstał kompleks kościelny, złożony z takiej liczby świątyń. Wnętrze jednego z kościołów inspirowane jest Bazyliką Grobu Pańskiego z Jerozolimy, znajduję się tam również charakterystyczna czarna kolumna, która została przywieziona z Izraela, a jej wielkość podobno odzwierciedla wzrost Jezusa. 

Kompleks cieszy się dużą popularnością wśród turystów, dlatego w miesiącach letnich może być tu nieco tłoczno, ale pomimo to warto odwiedzić to miejsce. Być może przyciąga ich tutaj klimat i oryginalność tego miejsca, a być może jest to legendarna misa, w której Piłat miał umyć swoje dłonie od wydania wyroku śmierci na Jezusa. Czy misa jest autentyczna? Niech każdy odpowie sobie na to pytanie osobiście, ale z pewnością dodaje temu miejscu tajemniczości i niezwykłości.

Wstęp jest darmowy, natomiast zbierana jest ofiara na utrzymanie kompleksu.

Jeśli mamy wystarczająco kondycji to możemy pokusić się o wejście na wieżę, po przebyciu około 500 stopni będziemy mogli popatrzeć na Bolonię z góry.

Na terenie kompleksu znajduje się kilka dziedzińców, na których możemy znaleźć odniesienie do biblijnych scen, odpocząć na ławce, poczuć klimat średniowiecznego miasteczka, a po zwiedzaniu wrócić na główny plac i usiąść w jednej z malutkich kawiarni.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Najdłuższe na świecie Arkady w Bolonii

Jak wspomniałam na początku tego przewodnika, Bolonia to miasto w którym nie zmokniesz, ale też nie będziesz potrzebować przeciwsłonecznych kapeluszy w lecie. Bolonia to miasto z najdłuższymi arkadami na świecie, a ich długość to około 40 km! W sam raz na weekend w Bolonii, aby przejść całość (żarcik). 

Arkady miały swoje praktyczne zastosowanie, a mianowicie służyły jako podparcie dla wyższych pięter, kiedy Bolonia znacznie się “rozrastała” i brakowało powierzchni użytkowych w budynkach, a jednocześnie należało zachować swobodne przemieszczanie się po mieście. 

Arkady budowano z drewna i w wielu miejscach nadal możemy takie spotkać. Dziś arkady w Bolonii dają przyjemny cień w lecie, a w jesiennej aurze chronią przed deszczem. Pod arkadami znajdziemy sklepy, kawiarnie i restauracje.

Dodatkowe atrakcji, zwiedzanie Bolonii z przewodnikiem, turystyczny autobus czy lekcje gotowania i degustacji win możesz zarezerwować online w tym miejscu.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Galeria Szeptów Bolonia

Jedyne i wyjątkowe miejsce - ciekawostka. Galeria Szeptów w Bolonii to nic innego jak… gadające mury. Ustawiając się po przeciwległych krańcach w galerii szeptów, szepczemy do ściany, a osoba w przeciwległym rogu słyszy nasz głos tak, jakbyśmy szeptali jej do ucha. Podobno miejsce to służyło do spowiedzi dla trendowatych lub przekazywania potajemnych informacji. Znajduje się  w arkadach przy Piazza Maggiore, pomiędzy Palazzo del Podesta i Palazzo Re Enzo. Niech więc nie zdziwią was ludzie, gadający do ściany.

Najstarszy uniwersytet na świecie Uniwersytet Boloński

W Bolonii znajduje się najstarszy uniwersytet świata z 1088 roku! Zaskoczeni?Ja byłam! Uniwersytet Boloński stanowił wzór dla kolejnych europejskich uczelni. Warto wejść na teren uniwersytetu, korytarze i hole są bogato zdobione, zachwycające, a klimat zupełnie niesamowity i inspirujący. Uniwersytet znany jest z wydziału prawa, ale nie tylko. Odbywały się tutaj pierwsze sekcje zwłok (publiczne), a ludzkie ciało przestało być nieodkrytą tajemnicą. Nie muszę pisać, że uczelnia należy do najbardziej prestiżowych, a jeśli studiujesz to możesz pomyśleć o wymianie studenckiej i uczyć się w jej wiekowych murach. 

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Najbardziej znanym i charakterystycznym miejscem uniwersytetu w Bolonii jest Pałac dell’Archiginassio (Palazzo dell’Archiginassio). Znajduje się tu siedziba uczelni, biblioteka i wspomniane wcześniej miejsce wykonywania sekcji drewniany Teatr Anatomiczny (Teatro Anatomico).

Biblioteka jest dostępna dla zwiedzających tylko częściowo, a jej zbiory wydają się niekończącymi regałami, które możemy zobaczyć jedynie przez kraty. 

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Galeria Narodowa i Akademia Sztuk Pięknych w Bolonii

Pinacoteca Nazionale di Bologna czyli Galeria Narodowa w Bolonii mieści się w budynku Akademii Sztuk Pięknych. Tego punktu na mapie Bolonii nie mogło zabraknąć w moim zestawieniu, takie miejsca są dla mnie jednymi z ważniejszych podczas zwiedzania, chociaż wiem, że nie wszystkich interesują. 

Jest to najważniejsza galeria regionu i jedna z ważniejszych w całych Włoszech. Możemy zobaczy tu dzieła z czasów od XIII do XIX wieku, mi. Rafaela, Tintoretto czy Tycjana. 

Santuario di Madonna di San Luca - Bolonia Sanktuarium Błogosławionej Dziewicy św. Łukasza

Nieco dalej od centrum Bolonii, położone jest wyjątkowe (lub wyjątkowo położone) sanktuarium. Możemy pokusić się o pieszą wędrówkę, która zajmie nam nieco ponad godzinę (około 5 km) lub podjechać autobusem. Do sanktuarium dojdziemy arkadami, złożonymi z 666 ponumerowanych łuków (i schodami), wyglądającymi z lotu ptaka podobnie do węża, a jego symbolika jest oczywista - symbol szatana, którego miażdży sanktuarium, położone na górze. Długość arkad to 4 km, jest to najdłuższa arkada na świecie. Arkady rozpoczynają się przy średniowiecznej bramie miasta czyli Porta Saragozza, a doprowadzą nas do Sanktuarium San Luca. Bazylika została zbudowana przez Carlo Francesco Dotti w latach 1723-57, zastępując wcześniejszą bazylikę. Zewnętrzne trybuny zostały zrealizowane przez jego syna Giovanni Giacomo w 1774 roku. Z placu bazyliki rozciągają się piękne widoki i jeśli sama bazylika was nie przekonuje, to właśnie jest powód dla którego wręcz trzeba tu dotrzeć. Z jednej strony zobaczymy zielone wzgórza, a z drugiej panoramę Bolonii. To idealne miejsce na piknik i odpoczynek z widokiem na miasto! PS. Wygodne buty i woda na drogę są obowiązkowe. Po drodze do sanktuarium możemy zobaczyć stadion Dall’Ara należący do klubu Bologna FC.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Uliczki i place Bolonii

Bolonia to również piękne, włoskie uliczki i place, te mniejsze i większe, a każdy ma w sobie coś wyjątkowo przyciągającego. W niemal każdym z postów na tym blogu przeczytasz, że moim ulubionym sposobem zwiedzania jest… gubienie się i odkrywanie miast i miasteczek intuicyjnie, o ile czas na to pozwala. Uwielbiam schodzić z głównych dróg. Warto zajrzeć na studenckie i tętniące życiem okolice Via Zamboni, małą Wenecję czyli La Piccola Venezia. Swoją drogą Bolonia była niegdyś porównywana do Wenecji, przez sieć kanałów, które na dzień dzisiejszy zostały przykryte przez miasto i zabudowane. Wybierzcie się na targ Mercato Delle Erbe, oraz na zakupy w okolice Via dell'Indipendenza, a na odpoczynek poza centrum do parku Giardini Margherita.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Bolonia dla fanów motoryzacji

Z Bolonii możemy wybrać się do Muzeum Ducati Museo Ducati nieco poza centrum starego miasta. Popularne jest również Muzeum Ferrari Enzo Ferrari Museum. Muzeum stanowi nowoczesny, szklanu budynek z dorobkiem Enzo Ferrari i autami. W niewielkiej odległości od muzeum mieści się fabryka Ferrari.

Wycieczki do muzeum możesz zarezerwować online w tym miejscu.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.

Squat XM24 Street Art

Street art to drugie imię Bolonii (no ok, może trochę przesadziłam), a największy streetartowy artysta Blu, pochodzi z Bolonii. Niedaleko dworca znajduje się squat XM24 (historyczne centrum społeczne Via Fioravanti) z jednymi z lepszych przykładów street artu, z wymownym przekazem.

Bolonia atrakcje. Zwiedzanie Bolonii w weekend.
.

Bolonia na weekend. Atrakcje Bolonii, zwiedzanie, smaki, kolory i informacje praktyczne.

Polecane posty :

  1. Wenecja atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Wenecji? Ceny atrakcji, informacje praktyczne.
  2. Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie? Praktyczny przewodnik po Mediolanie.
  3. Rzym w trzy dni. Jak zwiedzić Rzym w weekend?
  4. Ateny atrakcje. Co zwiedzić w Atenach? Zwiedzanie Aten nigdy nie było prostsze!

Podsumowanie
Bolonia na weekend. Atrakcje Bolonii, zwiedzanie, smaki, kolory i informacje praktyczne.
Nazwa artykułu
Bolonia na weekend. Atrakcje Bolonii, zwiedzanie, smaki, kolory i informacje praktyczne.
Opis
Bolonia na weekend. Co zwiedzić w Bolonii w dwa dni, co zjeść i jakie atrakcje Bolonii są warte uwagi? Wszystko w tym praktycznym przewodniku.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności