Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie? Praktyczny przewodnik po Mediolanie.

30/08/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie? Praktyczny przewodnik po Mediolanie. Moda, sztuka, design, ostatnia wieczerza… co łączy te wszystkie rzeczy? Oczywiście Mediolan! Okrzyknięte stolicą mody i designu, drugie co do wielkości miasto na północy Włoch, jednych rozkochuje, a innych rozczarowuje. Mediolan to nietypowe włoskie miasto, które z typowym włoskim miastem ma niewiele wspólnego, przez swoją historię i austriackie wpływy. Mediolan to typowa metropolia, w której życie toczy się szybko i intensywnie. Spragnieni włoskiego klimatu znajdą tu coś dla siebie, w klimatycznych uliczkach i dzielnicach oddalonych nieco od centrum, mieszczuchy poczują się jak w domu, a wielbiciele sztuki jak w raju. Gotowi na weekend w Mediolanie?

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie? Praktyczny przewodnik po Mediolanie. Mediolan na weekend (i dłużej).

Mediolan tanie loty

Mediolan na weekend do dobra propozycja na citybreak, zwłaszcza po sezonie letnim. Tanie loty do Mediolanu z Polski można złapać z kilku miast. Tanie linie lotnicze oferują bilety od 80 zł w obie strony. Loty do Mediolanu możesz przeszukać tutaj w wyszukiwarce lotów. Lecąc tanimi liniami wylądujemy na lotnisku Mediolan-Bergamo (samo Bergamo również godne zobaczenia!). Z Bergamo w godzinach lotów kursują shuttle busy, więc o ile nie będziecie się ociągać na lotnisku, to spokojnie zdążycie na transport do miasta. Możesz również zarezerwować transfer z lotniska tutaj.

Mediolan noclegi

Noclegi to będzie prawdopodobnie największy wydatek podczas weekend w Mediolanie, ale biorąc pod uwagę jedną lub dwie noce, nie wygląda to tak poważnie, jak np. w Wenecji. Jako jedno z największych włoskich miast, Mediolan dysponuje sporą bazą noclegową. Ba! Znajduje się tutaj jedyny na świecie 7* hotel, ale o tym nieco później. 

Przy wyborze noclegu w Mediolanie zwróć uwagę na bliskość komunikacji miejskiej, najlepiej metra, które pozwoli Ci na sprawne poruszanie się po mieście, nawet z odległych dzielnic. Hotele i hostele w Mediolanie możesz sprawdzić tutaj.

Czym płacić w Mediolanie

We Włoszech obowiązującą walutą jest oczywiście euro. Klasycznie możemy wymienić walutę w Polsce, płacić kartą, lub skorzystać z najbardziej korzystnej opcji jaką znam. Warto pomyśleć o tym przed wyjazdem, a jeśli podróżujemy regularnie, polecam zaopatrzyć się w kartę z kantorem online. Wypróbowałam już kilka kont walutowych oraz kantorów online i z czystym sumieniem polecam tą kartę, którą bezpiecznie przedpłacamy wybraną kwotą, a następnie korzystamy ze środków, bez dodatkowych kosztów i bezpłatnych wypłat z bankomatów.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Mediolan komunikacja

W Mediolanie znajdziemy niemal wszystkie środki komunikacji miejskiej: metro, tramwaje, autobusy, trolejbusy. Najwygodniejszym i najszybszy sposobem na poruszanie się i zwiedzanie Mediolanu jest metro, które obejmuje 3 linie komunikacyjne. 

Bilety komunikacji miejskiej są dość tanie, powiedziałabym nawet, że za pojedynczy przejazd zapłacimy niewiele więcej niż na Śląsku. Bilety na metro możemy kupić w formie czasowej, jedno lub dwudniowe, oraz na 10 przejazdów. Poruszając się środkami  komunikacji miejskiej warto korzystać z google maps, które pomoże wyznaczyć Ci trasę i podpowie przystanki.

Mediolan zwiedzanie

Na zwiedzanie Mediolanu, najważniejszych jego zabytków, wystarcza jeden dzień. Weekend w Mediolanie można podzielić pomiędzy dwa miasta, a przynajmniej wziąć to pod uwagę i zdecydować już na miejscu. Okolice Mediolanu takie jak Bergamo czy Jezioro Como można odwiedzić przy okazji pobytu w Mediolanie. O okolicach Mediolanu, które warto zwiedzić, przeczytasz pod koniec tego postu.

Jak wspomniałam w poprzednim punkcie, przy zwiedzaniu Mediolanu warto poruszac się komunikacją miejską, skorzystać z turystycznych busów lub pakietu citypass. W dużych, turystycznych miastach funkcjonują tzw. karty citypass. Mediolan Citypass to bilet na komunikację miejską oraz wstęp co atrakcji na jednym bilecie, pozwalającym na sporą oszczędność podczas zwiedzania Mediolanu. Kartę Mediolan Citypass możesz kupić tutaj.

Lubisz zwiedzać w pigułce, ale niekoniecznie zaliczać muzea i kościoły? Turystyczne autobusy hop-on-off to komfortowe autobusy turystyczne, których trasa obejmuje atrakcje Mediolanu, zwiedzanie podczas podróży i przewodnika audio, wifi. Z autobusu hop-on-off możesz wysiąść przy dowolnym zabytku, jeśli chcesz pozwiedzać i wsiąść ponownie, jeśli masz na to ochotę, na dowolnym przystanku na trasie busa. Polecam tą formę zwiedzania, zwłaszcza jeśli masz tylko jeden lub dwa dni w Mediolanie. Bilety na busy hop-on-off możesz kupić tutaj.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Mediolan ceny atrakcji

Spora część atrakcji Mediolanu jest bezpłatna. Niemal wszystkie kościoły zwiedzisz za darmo. Ceny atrakcji w Mediolanie oraz bilety na najważniejsze z nich warto (a nawet trzeba) rezerwować z wyprzedzeniem. Na tym portalu możesz zarezerwować wszystkie atrakcje i bilety online, oszczędzając sobie czas stania w kolejkach na miejscu. 

Co zobaczyć w Mediolanie?

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Mediolan atrakcje

Piazza del Duomo

Najbardziej znany plac w Mediolanie czyli Plac Duomo, przy którym mieści się najważniejsza atrakcja Mediolanu tj. katedra Narodzin św. Marii. Na Plac Duomo w Mediolanie dojedziesz metrem, a na samym placu czeka Cię serce Mediolanu. Plac sam w sobie jest w zasadzie “przedpolem” katedry, której ogrom trudno objąć zdjęciami, dopiero doszukując się na nich ludzi możemy zrozumieć jej rozmiary! Katedra zachwyca i warto ją obejść i zobaczyć z każdej strony - zarówno placu jak i bocznych uliczek. Przy Placu znajduje się także muzeum katedralne i druga warta uwagi atrakcja Mediolanu czyli Galeria Wiktora Emanuela II, najbardziej znana galeria handlowa Mediolanu, ale o niej przeczytasz poniżej. Wokół placu znajdziesz również liczne kawiarnie i restauracje. 

Na samym placu zobaczycie całkiem sporą ilość policjantów, także sprzedawców wszystkiego i niczego, i całą masę turystów niemal o każdej porze roku.

Część osób mogłaby skończyć przewodnik po Mediolanie i atrakcje Mediolanu w tym miejscu, ale ja zapraszam dalej, przygotowałam całkiem sporą listę atrakcji Mediolanu, wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie 

Najbardziej znana atrakcja Mediolanu - główna katedra. Katedra w Mediolanie pod wezwaniem Narodzin św. Marii, to jeden z największych kościołów świata, a witraże na chórach należą do grona największych witraży świata. Jedna z najpopularniejszych katedr we Włoszech i całej Europie. Niezależnie od swoich wartości religijnych warto zobaczyć tą wyjątkową, gotycką budowlę z marmuru. To co przyciąga turystów do katedry to również (a niektórych przede wszystkim), możliwość wejścia na dach, z którego rozciąga się wspaniały widok na Mediolan, a przy dobrej widoczności zobaczymy Alpy. Dach katedry ozdobiony jest licznymi rzeźbami i gargulcami. Oprócz tradycyjnego wejścia schodami, możemy dostać się na dach windą. 

Z ciekawostek, warto wiedzieć, że w katedrze w Mediolanie zamiast liturgii rzymskiej odbywa się liturgia wg rytu ambrożjańskiego (od św. Ambrożego), który różni się np. mniej istotnymi aspektami jak przebiegiem mszy czy muzyką, do znacznych rozbieżności w kalendarzu liturgicznym. 

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Mosiężna linia w podłodze wyznacza południk przechodzący przez Mediolan, który w połączeniu z otworem w sklepieniu, pozwala określić najwyższe położenie słońca w południe.

Wejście do katedry jest strzeżone niczym lotnisko, otwarte napoje prawdopodobnie będziecie musieli spróbować, aby udowodnić że nie mają złych zamiarów. Warto pamiętać też o odpowiednim ubraniu.

Katedra w Mediolanie Bilety online:

Bilet wstępu do katedry w Mediolanie i dach, bilet bez kolejki + zwiedzanie z przewodnikiem

Katedra w Mediolanie: bilet wstępu na dach, bilet bez kolejki

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?
Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Basilica di Sant’Ambrogio - Bazylika Św. Ambrożego w Mediolanie

Jeden z najstarszych kościołów w Mediolanie. Bez przepychu i ociekających złotem ścian, za to z wyjątkową atmosferą tego miejsca. Kościół z dziedzińcem w stylu romańskim, stał się pierwowzorem stylu romańskiego, możemy też podziwiać pre-romańskie elementy oraz roślinne wzory wewnątrz bazyliki. 

Z bazyliką, a w zasadzie dwoma jej elementami wiążą się ciekawe legendy. Na placu bazyliki znajduje się rzymska kolumna, zwana diabelską kolumną. Wg legendy była on świadkiem walki św. Ambrożego z diabłem, który chcąc zabić świętego rogami, zrobił dziury w kolumnie. Otwory w kolumnie można zobaczyć do dzisiaj, a niektórzy wyczuwają tu zapach diabelskiej siarki, a przykładając ucho do kolumny słyszą odgłosy dochodzące z piekła. Warto sprawdzić!

Wstęp do bazyliki jest darmowy.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Basilica San Lorenzo Maggiore - Bazylika św. Wawrzyńca Mediolan

Bazylika św. Wawrzyńca w Mediolanie to przykład sztuki paleochrześcijańskiej. Bazylika została zbudowana z kamienia, który pozostał po rzymskim amfiteatrze. Przed bazyliką znajduje się 16 kolumn rzymskich, z czasów cesarskich. Wewnątrz kościoła znajdziemy antyczne mozaiki. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz bazylika jest bardzo ładna i godna uwagi przez swoją oryginalność, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w pobliżu lub mamy nieco więcej czasu na zwiedzanie Mediolanu. Wstęp jest darmowy.

San Maurizio al Monastero Maggiore - Kościół św. Maurycego Mediolan

To niewielki Kościół św. Maurycego w centrum Mediolanu, dawna siedziba najważniejszego żeńskiego klasztoru w mieście, należącego do zakonu benedyktynów. Z zewnątrz nie zachwyca i nie specjalnie mamy ochotę na więcej, ale niech was to nie zmyli! Wewnątrz kościoła kryją się istne perełki. Świeżo odnowione freski z XVI wieku i zdobienia zachwycają. Cykl fresków, które możemy podziwiać w tym kościele to przykład szkoły Leonarda da Vinci. Sam kościół nazywany jest “Kaplicą Sykstyńską” Mediolanu i Lombardii.

Jeśli miałabym wybrać kościół, który warto zobaczyć poza katedrą w Mediolanie, to byłby to właśnie ten. 

San Bernardino alle Ossa - Kościół św. Bernardyna od Kości Mediolan

San Bernardino alle Ossa to Kościół św. Bernardyna od Kości w Mediolanie, to kościół dla osób o mocnych nerwach. Dlaczego? Otóż w bocznej kaplicy znajdują się ludzkie kości i czaszki. Na ścianach kości ułożono we wzory. Skąd wzięły się kości w kościele? Podobno w 1210 roku zabrakło miejsca na lokalnym cmentarzu, postanowiono więc gromadzić szczątki w kaplicy.

Santa Maria presso San Satiro Mediolan

Ostatni z kościołów, który proponuję w tym przewodniku po Mediolanie, ale jaki! Ten renesansowy kościół pochodzi z XVI wieku. Poświęcony został św. Satyrusowi bratu św. Ambrożego, patrona miasta. Przez położenie kościoła, projektanci mieli bardzo ograniczone możliwości przy projektowaniu, ale to nie przeszkodziło utalentowanemu artyście stworzyć we wnętrzu prawdziwego arcydzieła! Na zaledwie 97 cm głębokości Donato Bramante popisał się geniuszem, tworząc absydę za ołtarzem, której rozmiar rzeczywisty nijak nie odpowiada złudzeniu optycznemu jakie wywołuje. Uzyskał to, dzięki perspektywie, którą opanował na mistrzowskim poziomie. 

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Zamek Królewski w Mediolanie - Royal Palace

W czasach kiedy Mediolan był stolicą Królestwa Włoch w czasach Napoleona, pałac był siedzibą namiestnika. W czasie II wojny światowej został poważnie uszkodzony, a następnie odbudowany. Dzisiaj znajduje się tu muzeum i galeria sztuki współczesnej. Budynek znajduje się przy Placu Duomo, tuż przy katedrze.

Piazza Mercanti - Plac Kupiecki w Mediolanie

Plac znajduje się niedaleko Placu Duomo i katedry w Mediolanie, ale jest nieco ukryty, dlatego podkreślam, że warto tu zajrzeć, ponieważ jest to ośrodek średniowiecznego miasta. Pomimo panującego tu zazwyczaj tłoku (albo właśnie dlatego), plac przyciąga jak magnes, to miejsce ma w sobie to coś. W XIII wieku do placu prowadziło sześć wejść, z których każde było związane z innym rzemiosłem, od kowali po kapeluszników. W centrum placu znajduje się studnia z XVI wieku, a także liczne pałace mi. pałac Palazzo della Ragione i pałac Palazzo delle Scuole Palatine. Charakterystycznym budynkiem znajdującym się na placu jest Loggia degli Osii, wybudowana w 1314 roku przez Mattea z Viscontich.

Ps. Nie masz jeszcze noclegów w Mediolanie? Możesz sprawdzić je tutaj.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Villa Monza i Park Monza Mediolan

Kolejna królewska posiadłość w Mediolanie. Neoklasyczna posiadłość, w której można zobaczyć królewskie apartamenty, komnaty, wystawy sztuki, a także sporej wielkości piękny park (Park Monza). W parku znajdują się oczka wodne, ławki i fontanny. Wewnątrz Villi znajduje się restauracja.

Park Monza wraz z Villą znajdują się w sporej odległości od centrum Mediolanu, ale przy większej ilości czasu lub bliskiej lokalizacji noclegowej warto zobaczyć to miejsce, które wpisuje się w alternatywne zwiedzanie Mediolanu.

Łuk Pokoju w Mediolanie - Arco della Pace 

Piękny, bogato zdobiony łuk, który powstał z inicjatywy Napoleona. Budowę zaczęto w 1807 roku według projektu markiza Luigi Cagnola. Łuk stanowił bramę miasta, skierowaną w stronę Paryża. Łuk znajduje się przy Parku Sempione.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?
Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Darsena di Milano Mediolan

Darsena nic innego jak sztucznie stworzona przystań, zbiornik wodny niemal w centrum Mediolanu, bo tylko 20 minut na piechotę z Placu Duomo! Znajduje się w pobliżu Porta Ticinese, który służył do cumowania, przechowywania łodzi pływających po mediolańskich kanałach. Z tego powodu było to najważniejsze centrum handlowego ruchu rzecznego w mieście. Darsena mierzy od jednego końca do drugiego, 750 metrów długości i 25 metrów szerokości, ma powierzchnię 17 500 metrów kwadratowych i głębokość półtora metra.

Lokalni jak i turyści lubią wypoczywać w pobliżu tego miejsca, warto zajrzeć, a nawet spędzić wieczór w tej okolicy.

Galeria Wiktora Emanuela II Mediolan

Galeria Wiktora Emanuela II to po katedrze druga flagowa atrakcja Mediolanu. Znajduje się przy Placu Katedralnym i jest wyjątkowa pod kilkoma względami, chociaż dla mnie najważniejszym z nich jest ten estetyczny i architektoniczny. Szklane kopuły robią ogromne wrażenie, przypominają mi Kryształowy Pałac z Madrytu, a zdobienia na sklepieniu i ścianach dopełniają całość. W tym XIX wiecznym pasażu, przypominającym pałacowe wnętrze, mieszczą się butiki marek ekskluzywnych oraz o dziwo, sieciówek znanych nam z naszych galerii i restauracje. 

Wg legendy powinniśmy zwrócić uwagę na byka znajdującego się w posadzce - podobno zrobienie obrotu na pięcie, na przyrodzeniu byka przynosi szczęście.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Ostatnia Wieczerza Leonardo da Vinci w Mediolanie

Ostatnia Wieczerza w Mediolanie to wbrew wyobrażeniom i przeczuciom wielu z nas, nie obraz, a fresk. Fresk pt. Ostatnia Wieczerza został namalowany przez Leonarda da Vinci na ścianie w refektarzu (jadalni) klasztoru Dominikanów, przy bazylice Santa Maria delle Grazie w Mediolanie w latach 1494-98. Leonardo da Vinci użył techniki nowatorskiej, malując fresk na sucho. Pomimo, że namalował go mistrz, fresk po wielu renowacjach jest w nienajlepszej kondycji. 

W 1652 roku fresk został bezpowrotnie uszkodzony, przez otwór drzwiowy wykuty w tej ścianie. Otwór został później zamurowany, ale fresk stracił centralną część, obejmującą część stołu oraz stopy Jezusa.

Scena i sposób jej przedstawienie są niezwykłe, a każdy kto czytał Kod Da Vinci wie co mam na myśli. Obraz jest doskonały pod względem symetrii, głębi, iluzji rzeczywistości oraz ukrytej symbolice. Włoski muzyk i informatyk Giovanni Maria Pala, twierdzi że w obrazie ukryty jest zapis muzyczny krótkiego requiem.

Fresk można zobaczyć (i warto!), ale bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem online. Popularność tego dzieła jest tak wielka, że na podziwianie go mamy około 15 minut i wpuszczana jest kolejna grupa. Bilety możesz zarezerwować na tym portalu, przejrzyj cierpliwie oferty, uprzedzam, że znalezienie wolnego terminu może być trudne, bilety wyprzedawane są na kilka tygodni do przodu (wtedy ratuje nas wycieczka zorganizowana)! 

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci w Mediolanie

Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci w Mediolanie prezentuje wynalazki, osiągnięcia techniki i nauki XVI-XX wieku. W muzeum znajduje się sala poświęcona twórczości Leonarda da Vinci, który jak wiemy był nie tylko artystą, malarzem, ale także konstruktorem, naukowcem, projektantem, architektem, matematykiem, anatomem, muzykiem, filozofem, pisarzem… słowem geniuszem renesansu!

Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci w Mediolanie jest jednym z najważniejszym muzeum techniki i nauki na świecie. Chyba nie muszę was dalej przekonywać, że to miejsce trzeba zobaczyć? 

Zbiory muzeum są imponujące, 10 000 eksponatów będących oryginalnymi urządzeniami lub ich replikami. Muzeum zajmuje powierzchnię 23 000 m².

Bilet wstępu do muzeum World of Leonardo

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Muzeum Poldi Pezzoli Mediolan

Muzeum w Mediolanie, które gromadzi zbiory z zakresu malarstwa i rzeźbiarstwa, broń, szkło, zegary mechaniczne z XVI-XIX wieku, porcelanę, zabytkowe meble, biżuterię oraz gobeliny. W muzealnej bibliotece znajduje się prawie 3,5 tysiąca XV-XIX wiecznych woluminów o różnej tematyce. Największe dzieła, które można zobaczyć w tym muzeum to Imago Pietatis Giovanniego Belliniego, Opłakiwanie Chrystusa Sandra Botticellego, Madonna z Dzieciątkiem Andrei Mantegny oraz Święty Mikołaj z Tolentino Piera Della Francesca. 

Muzeum Poldi Pezzoli posiada pokaźną kolekcję, prawie 200 szklanych eksponatów, z wyspy Murano w Wenecji (tutaj mój przewodnik po Wenecji).

Galleria d'Arte Moderna Mediolan

Galeria sztuki mieszcząca się w pięknej posiadłości, z przylegającym ogrodem i stawem. Samo miejsce jest miłą odskocznią od centrum, dobrym miejscem na relaks i odpoczynek od zwiedzania miasta. W zbiorach galerii znajdują się takie nazwiska jak Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Giovanni Segantini, Édouard Manet.

Zamek Sforzów w Mediolanie Castello Sforzesco

Zamek Sforzów w Mediolanie pochodzi z XV wieku, zbudowany został z charakterystycznej czerwonej cegły, co na tle miasta dodaje mu oryginalności. Jak sama nazwa wskazuje, zamek był siedzibą książęcą rodu Sforzów, natomiast dzisiaj znajduje się tutaj kilka różnych muzeów oraz galerii sztuki. Można tutaj zobaczyć takie dzieła jak „Pietà Rondanini” Michała Anioła oraz „Kod Trivulziano”, czyli zbiór rysunków i pism Leonarda da Vinci. 

Zamek otoczony jest suchą fosą, zbudowany na planie kwadratu z dziedzińcem w środku, murem oraz narożnymi basztami obronnymi. Tradycyjnie od zamku przylega park, w którym można wypocząć, pospacerować. Za parkiem znajduje się wspomniany wcześniej łuk triumfalny (Łuk Pokoju).  

Wstęp na teren zamku, park i dziedziniec jest bezpłatny. Zapłacimy za wstęp do muzeum i wystawy.

Bilety online Mediolan:

Zamek i muzea Sforzów 2-godzinna wycieczka z przewodnikiem

Zamek Sforzów + gra wirtualna rzeczywistość na terenie zamku

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Park Sempione Mediolan

To park przy zamku Sforzów. W parku spędzają czas zarówno turyści  jak i lokalni. Na terenie parku znajduje się sztuczny zbiornik wodny z widokiem na zamek, ławki, trasy spacerowe, i Łuk Pokoju w jednej osi. W parku spotkamy wolno żyjące żółwie, zwłaszcza przy zbiorniku wodnym.  

To zielone miejsce w centrum miasta, znajdujące się 15 minut na piechotę od Placu Duomo. Przy parku zlokalizowane są stacje metra, także podjedziesz tu bez problemu z każdej części miasta.

Torre Branca punkt widokowy w Mediolanie

To wieża widokowa, znajdująca się w Parku Sempione.  Z wieży rozciąga się widok na panoramę Mediolanu, park oraz zamek Sforzów. Wstęp jest płatny, a na wieże wjeżdżamy windą. Bilet wstępu możesz kupić tutaj.

Teatr La Scala w Mediolanie

La Scala to najsłynniejszy teatr operowy we Włoszech, a zarazem jeden z najsłynniejszych na całym świecie. Budynek został zaprojektowany w 1776-78 przez architekta Giuseppe Piermarini, a następnie w ciągu dwóch kolejnych lat zbudowany. 

Mieścił ponad 3000 widzów, iluminowany był tysiącem świec, posiadał 5 wieńców lóż. 

Na scenie wykonywano takie dzieła operowe jak: Turek we Włoszech Rossiniego, Madame Butterfly i Turandot Pucciniego, Mefistofeles Arrigo Boito czy Nabucco, Otello i Falstaff Giuseppe Verdiego. 

W latach dwutysięcznych przeprowadzono szereg renowacji, których koszt wyniósł bagatela 61,5 mln euro! Ponowne otwarcie 7 grudnia 2004 zgromadziło 2000 widzów, którzy zapłacili nawet 2 tys. euro za bilet.

Teatr La Scala, Muzeum i Duomo: zwiedzanie z przewodnikiem

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Villa Necchi Campiglio Mediolan

Przepiękna villa z klimatem w centrum Mediolanu. Zwiedzanie villi jest odpłatne, natomiast na uroczy ogród wstęp jest wolny, wchodzimy przez sklep z pamiątkami. W ogrodzie czeka na nas zieleń, kwiaty, rzeźby, woda, restauracja oraz możliwość degustacji win (również wewnątrz villi, podczas zwiedzania). Villa Necchi Campiglio powstała w latach 1932-1935, a jej właścicielami były siostry Nedda i Gigina Necchi oraz mąż Giginy, Angelo Campiglio. Po ich śmierci villa przeszła w zarządzanie miasta, które w 2008 roku oddało ją do zwiedzania, po gruntownej renowacji. 

Biblioteka Ambrozjańska Mediolan

Biblioteka Ambrozjańska powstała z inicjatywy  ks. kardynała Fryderyka Boromeusza w latach 1564-1631. Jej założeniem było gromadzenie cennych dzieł literackich oraz manuskryptów. Trzonem powstającej biblioteki była biblioteka benedyktynów z Bobbio i zbiór Vincenza Panielli. Była to druga publiczna biblioteka w Europie! 

Najcenniejsze rękopisy, przechowywane w tej bibliotece to Kanon Muratoriego (najwcześniejszy katalog ksiąg Nowego Testamentu) i Kodeks Atlantycki Leonarda da Vinci.

Zobacz również: wystawa Pinacoteca Ambrozjańska i da Vinci Codex

Cmentarz Monumentalny w Mediolanie

Nietypowa atrakcja, chociaż już znana turystom. Cmentarz Monumentalny w Mediolanie, który stanowi niemal muzeum rzeźb nagrobkowych. Monumentalne rzeźby, grobowce, prawdziwe dzieła sztuki, warte uwagi. Cmentarz Monumentalny jest wielowyznaniowy, co jeszcze bardziej zachęca do odwiedzenia. 

Przypomina mi cmentarz w Zagrzebiu, stolicy Chorwacji, który podobnie jak ten w Mediolanie jest wielowyznaniowy, pełen rzeźb, a swoją popularność zawdzięcza ogromnemu murowi, który jest jednocześnie grobowcem najbardziej zasłużonych i wpływowych mieszkańców.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Piazza Gae Aulenti Biznesowa dzielnica Mediolanu

Jeśli jesteście spragnieni nowoczesności to zapraszam do biznesowej części Mediolanu. Może nie ma tu wspaniałych zabytków i atrakcji turystycznych, to jednak warto zobaczyć wyjątkowe, strzeliste budynki, nowoczesne, szklane wieżowce w Mediolanie.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Quadrilatero della moda - Quad d'Oro Mediolan

To miejsce obowiązkowe dla wszystkich, którzy Mediolan nazywają stolicą mody. W tej okolicy znajduje się szereg ekskluzywnych butików, designerskich sklepów, restauracji i kawiarni w neoklasycystycznych budynkach. Osoby rozczarowane galerią Wiktora Emanuela II zapraszam do Quad d'Oro Mediolan.

W znajdującym się tu muzeum Palazzo Morando można zobaczyć stroje, a w Museo Bagatti Valsecchi dzieła sztuki zdobniczej z epoki renesansu.

Stadion w Mediolanie Giuseppe Meazzy

Stadion w Mediolanie, oczywiście piłkarski! Jak mówi stare przysłowie, Włosi kochają swoją mamę i… piłkę! Stadion w Mediolanie należy do największych na świecie, a jego trybuny mieszczą 85 tysięcy osób. Tradycyjny sektor kibiców A.C. Milan to Curva Sud, a kibiców Interu Curva Nord.

Stadion jest dostępny do zwiedzania dla turystów. Zwiedzanie stadionu w Mediolanie, możesz zarezerwować tutaj.

Dzielnica Brera Mediolan

Uchodząca za jedną z najpiękniejszych części Mediolanu dzielnica Brera to wyjątkowa mieszanka lokalsów i turystów (chociaż tych dociera tu mniej). Brera w Mediolanie to dzielnica dzielnica artystów i bohemy. Oprócz samego spaceru jej uliczkami, odwiedzenia lokalnych restauracji i kawiarni, które są nastawione głównie na lokalnych, znajduje się tu kilka miejsc zabytkowych, wartych uwagi. W Brera warto odwiedzić Pinacoteca di Brera oraz Akademię Sztuk Pięknych (Accademia di Belle Arti). Znajduje się tu również wiele małych galerii i sklepów z antykami.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Dzielnica Naviglio Grande Mediolan

Miejsce warte uwagi, zwłaszcza na wieczorny spacer i kolację. Uroku dodaje bliskość wody i klimatyczne restauracje, nastawione podobnie jak w dzielnicy Brera na lokalnych mieszkańców. Wieczorami dzielnica zmienia się w wielką imprezownię dla lokalsów, dziesiątki restauracyjek oferuje aperitivo (kupujesz drinka za 8-12 euro, a w cenie jesz ile chcesz - przeróżne włoskie przekąski). Miejsce daje bardzo autentyczne wrażenie, nastawione nie na turystów, którzy wieczorami udają się do centrum, a na tubylców. Zarezerwuj 50-minutowy rejs po kanałach Navigli tutaj.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?

Okolice Mediolanu co zwiedzić?

Będąc w Mediolanie warto pomyśleć o dodatkowych wycieczkach, które możemy zorganizować na własną rękę, lub skorzystać z oferty zorganizowanej wycieczki (co w przypadku wypadu na 1 dzień polecam). Przykładowe wycieczki z Mediolanu oraz pomysły na zwiedzanie, jeśli dysponujemy własnym środkiem transportu:

Lago di Como, Bellagio i Varenna: wycieczka z Mediolanu

Genova & Portofino całodniowa wycieczka z Mediolanu

Cinque Terre jednodniowa wycieczka z Mediolanu

Gdzie wynajmuję mieszkania na wyjazdach?

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?
.

Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie? Praktyczny przewodnik po Mediolanie.

Polecane posty :

  1. Wenecja atrakcje. Co zobaczyć w weekend w Wenecji? Ceny atrakcji, informacje praktyczne.
  2. Madryt atrakcje. Co warto zwiedzić w Madrycie? Madryt na weekend.
  3. Ateny atrakcje. Co zwiedzić w Atenach? Zwiedzanie Aten nigdy nie było prostsze!
  4. Wiedeń Atrakcje. Wiedeń w jeden dzień. Co warto zobaczyć w Wiedniu? 2019
Podsumowanie
Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie? Praktyczny przewodnik po Mediolanie.
Nazwa artykułu
Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie? Praktyczny przewodnik po Mediolanie.
Opis
Mediolan atrakcje: co zobaczyć w Mediolanie? Zwiedzanie Mediolanu w dwa dni (lub więcej). Informacje praktyczne + zabytki Mediolanu.
Autor
Nazwa Autora
zamieszkali.pl
Logo Auora

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

  1. Świetny wpis o jednym z najpiękniejszych włoskich miast. Bardzo miło się czytało. Pozdrawiamy 🙂

  2. Kilku miejsc z list nie widzieliśmy więc jest kolejny powód aby wrócić do Mediolanu 🙂

  3. Właśnie wróciliśmy z Mediolanu, było cudownie ale nie dotarliśmy wszędzie więc chyba trzeba tu wrócić... !!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności