Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Korfu miasto - co zobaczyć w stolicy wyspy Korfu?

13/07/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Korfu miasto - co zobaczyć w stolicy wyspy Korfu? Stolicą wyspy Korfu jest miasto Korfu, zwane Kerkyrą. Przez prawie 400 lat, aż do XVIII wieku nad wyspą panowali Wenecjanie, zostawiając swój odcisk zarówno na architekturze stolicy, jak i na kulturze wyspy. W mieście można dostrzec również brytyjskie oraz francuskie wpływy, jednak to włoski klimat najbardziej odczuwalny jest w tym miejscu. Zabudowania miasta to zatem mieszanka architektury z różnych epok i różnych mocarstw, nie znajdziemy tu typowo greckich, białych domów z niebieskimi dachami. 

Wyspa jest uznawana za jeden z najlepiej ufortyfikowanych obszarów Europy, gdyż wenecjanie strzegli Korfu przed Turkami, którym nigdy nie udało się zająć wyspy. 

Nazwa stolicy pochodzi od nimfy Kerkiry, którą uwięził i sprowadził na Korfu, by mieć ją tylko dla siebie — Posejdon, bóg mórz i oceanów. 

Stolica jest tętniącym życiem centrum wyspy. Oprócz licznych zabytków, tawern, sklepów i kawiarni znajduje się tu również międzynarodowe lotnisko oraz port pasażerski. 

Korfu miasto - co zobaczyć w stolicy wyspy Korfu?

Stare Miasto

To najstarsza i najpiękniejsza część stolicy, która w 2007 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pełna zabytków i architektonicznych perełek, ale również wąskich, klimatycznych uliczek z kolorowymi okiennicami, między którymi rozwieszone są sznurki z praniem. 

W ciągu upalnego dnia wąskie uliczki dają wytchnienie od słońca i skwaru, ukryte w nich liczne kawiarnie, lodziarnie czy tradycyjne tawerny pozwalają turystom cieszyć się życiem w iście południowym stylu — bez pośpiechu celebrując dzień. Do południa miasto jest senne i leniwe. Większy ruch można zauważyć późnym popołudniem, za to po zmroku starówka zaczyna tętnić życiem! Znalezienie wolnego stolika w knajpce jest wtedy nie lada wyczynem. 

W starym mieście warto się zgubić i pobłądzić nieco bez celu, zarówno w dzień, jak i wieczorem, odkrywając uroki tego włosko-greckiego mixu. Jest to również idealne miejsce na zakup pamiątek, pod którymi uginają się stoliki kramików i małych, licznych sklepów. Oprócz oliwek i wyrobów z oliwy czy kumkwatu (likiery, kandyzowane owoce, marmolady), warto zwrócić uwagę na wyroby skórzane oraz rękodzieło. 

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Zabytki starego miasta Korfu

Na starówce warto  zwrócić uwagę na ratusz miejski. W tym renesansowym budynku, za czasów Wenecjan, znajdowała się opera, uznawana za drugą najważniejszą po La Scala, oper w Europie. Obok ratusza stoi katedra św. Jakuba i św. Krzysztofa

Spacer po starówce warto rozpocząć od dzielnicy Campiello, która jest sercem starego Korfu. Najstarsze budynki powstały w XVI wieku, zabudowa jest bardzo ciasna, a domy są wysokie i różnokolorowe. To wyjątkowo urokliwa część miasta, w której GPS przestaje działać, warto więc się tutaj zgubić, aby poczuć się jak w innym świecie. 

Wyjątkową rzeczą, którą odkryć można, spacerując po starym mieście, jest to, że wiele kamienic posiada instalację kanalizacyjną poprowadzoną na zewnątrz, po elewacji budynku. Możliwe jest to dzięki dodatnim temperaturom, które panują w tym miejscu przez cały rok. 

Stare Miasto wyłączone jest z ruchu kołowego — warto o tym pamiętać, udając się do stolicy samochodem czy skuterem. Wokół Starego Miasta wydzielone są parkingi, jednak wieczorową porą dość ciężko znaleźć na nim miejsce.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Stara Twierdza + punkt widokowy

Starą Twierdzę (Paleo Furio) w XVI wieku wznieśli na wzgórzu Wenecjanie (choć od V wieku znajdowała się już tutaj warownia oraz zgliszcza bizantyjskiego zamku). Położona na nabrzeżu forteca trzykrotnie oparła się atakowi Imperium Osmańskiego. Jednak zaledwie dwa lata po ostatnim ataku — fort, w znacznym stopniu, zniszczyła błyskawica, wywołując pożar w składzie amunicji. 

Twierdza stoi na wysepce — połączonej z lądem XIX wiecznym mostem, przecinającym fosę. Obecnie na wzniesieniu znajdują się stare mury fortyfikacji, liczne budynki, wieża zegarowa, wenecka studnia, kaplica skazańców oraz kościół św. Jerzego, z fasadą stylizowaną na świątyniach doryckich.  Na samym szczycie wzgórza znajduje się zabytkowa latarnia morska z 1822 roku. To właśnie przed tą latarnią warto stanąć, aby podziwiać całą panoramę Starego Miasta oraz port. Warto udać się do twierdzy dla samego widoku. Trafić do niej można z Esplanady — głównego placu miasta. 

Twierdzę zobaczyć można w filmie o Jamesie Bondzie Tylko dla twoich oczu

Twierdza otwarta jest codziennie, a wstęp do niej jest płatny. 

Nowa Twierdza + punkt widokowy

W pobliżu głównego portu miasta znajduje się Nowa Twierdza, która dzieli miasto na starą i nową część. Sama nazwa fortecy „Nowa” może być nieco myląca, gdyż została ona wzniesiona w XVI wieku, tylko 30 lat później po Starej Twierdzy i jest jedną z dwóch najważniejszych fortyfikacji na Korfu. 

To, po co większość turystów przychodzi do Nowej Fortecy to widok, który jest fenomenalny. Szczególnie podczas zachodu słońca, wypłowiałe od słońca dachówki budynków Starego Miasta nabierają wyjątkowej barwy. Widok na wprost dominują beżowo-brązowe oraz w kolorze czerwieni weneckiej budynki. Z prawej strony można zobaczyć Starą Twierdzę — w jej całej okazałości. Z lewej strony rozciąga się widok na port z licznymi ogromnymi statkami wycieczkowymi, promami oraz łodziami. Na horyzoncie dostrzec można stały ląd — zarówno Grecję, jak i Albanię. 

Wejście jest bezpłatne. 

Liston

Liston to najsłynniejsza ulica Korfu. Tym razem jest nie włoskim, a francuskim (dokładniej paryskim), elementem na tej greckiej wyspie. Znajdująca się w samym centru miasta ulica, jest kopią paryskiej Rue de Rivoli i zbudowana została w pierwszej połowie XIX wieku przez Mathieu Lessepsa, w czasie, w którym wyspa znajdowała się pod panowaniem francuskim. 

Głębokie arkady, ciągnące się wzdłuż ulicy kryją mode restauracje i liczne kawiarnie, ze stolikami na zewnątrz. Czarne, eleganckie latarnie, ustawione pośrodku każdej arkady są idealnym dopełnieniem tego czarującego miejsca. 

Warto, choć na chwilę dać się porwać tej wyjątkowej atmosferze i zanurzyć się w niej całkowicie. Ten wyjątkowy klimat czyni z ulicy Liston — epicentrum Starego Miasta Korfu.  

Plac Spianada wraz z parkiem

Plac Spianada to główny plac miasta, który ulica dzieli na dwie części: Górny Plac (Ano Platea) oraz Dolny Plac (Kato Platea). Jest on największym w Grecji, ba, w całej Europie Południowo-Wschodniej placem. Sporą jego część stanowi zielony park. W cieniu jego zielonych drzew chętnie odpoczywają turyści, jak również mieszkańcy Korfu. Część parku wypełniają ciekawe budynki oraz dzieła architektury francuskiej XIX wieku, fontanny i pomniki — najbardziej znanym i okazałym jest romańska rotunda Maitlanda, zbudowana ku pamięci brytyjskiego oficera. Koncerty muzyczne organizowane są tutaj przez cały rok, na placu znajduje się bowiem okazały pawilon muzyczny, w którym klasyczne utwory gra miejscowa orkiestra filharmoniczna. Plac wypełniony jest nie tylko muzyką oraz aromatem wyjątkowych kwiatów. Można na nim poczuć również ducha sportu, gdyż w parku znajduje się miejsce do gry w krykieta. Sport ten przywieźli do stolicy Brytyjczycy, za czasów swojego protektoratu nad wyspą. W Grecji mecze krykieta organizuje się tylko na Korfu.  

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Katedra Świętego Spirydona 

Przy jednej z wąskich uliczek miasta, w centralnej części starówki, znajduje się niepozorny budynek kościoła, który dość łatwo ominąć, choć jego wieża góruje nad pozostałymi budynkami. Jest to jednak miejsce, bardzo ważne dla mieszkańców wyspy. Spoczywa w nim bowiem Święty Spirydon — patron wyspy. Wczesnym rankiem spotkać tu można mieszkańca Korfu, idącego po kolanach, ze swoją intencją — do tego właśnie kościoła. Kolejnym dowodem popularności Świętego Spirydona może być fakt, że aż 70% mężczyzn na wyspie nosi jego imię. 

Relikwia świętego znajduje się przy ikonostasie. Umieszczone są w 400-kilogramowym sarkofagu z bardzo twardego drzewa i ze srebra. Ciało jest bardzo dobrze zachowane, co można zobaczyć na własne oczy. Przez szybę dostrzec można między innymi pokrytą skórą czaszkę oraz… czerwone buty. Buty Spirydona są zmieniane, stare cięte są na kawałki i rozdawane wiernym. Trumna wystawiona jest na widok publiczny trzy razy do roku, a relikwia przenoszone są ulicami miasta w czasie wielkich procesji. 

Kościół wybudowany został w 1590 roku. Choć zewnętrzna bryła nie wyróżnia się, to jego wnętrze jest bogato zdobione srebrnymi, barokowymi elementami, wykonanymi przez korfiańskich rzemieślników. Na sklepieniu zobaczyć można malowidła z XVIII wieku.

Muzeum Sztuki Azjatyckiej

W mieście Korfu znajduje się 8 muzeów. Jednym z nich jest Muzeum Sztuki Azjatyckiej, które w całości poświęcone jest kulturze i sztuce Azji. Znajduje się ono w Pałacu Świętego Michała i Świętego Jerzego, na końcu ulicy Liston. W muzeum podziwiać można między innymi zbiory z Japonii, Korei, Chin czy Indii, w tym: chińską porcelanę, japońskie obrazy, indyjskie rzeźby z brązu oraz kolekcje przedmiotów użytkowych. 

Jest to jedyne muzeum poświęcone sztuce azjatyckiej w Grecji, a jego zbiory pochodzą z donacji Gregoriosa Manosa — kolekcjonera sztuki i greckiego ambasadora w Austrii. 

Plaże miejskie 

W celu zażycia morskich kąpieli nie ma potrzeby wyjeżdżać poza stolicę wyspy. Plaże miejskie nie są co prawda tak malownicze jak piaszczyste plaże w zielonych zatokach, są najczęściej betonowe i niewielkie, jednak spełniają swoją funkcję. Pozwalają się schłodzić i zrelaksować ciału. 

W pobliżu placu Spianada, za pałacem Świętego Michała i Jerzego (dojście przez tunel w fortyfikacji),  znajduje się plaża Faliraki. Do morza wejść można schodami lub skoczyć z drewnianej kładki. Dostępna jest część z leżakami, kawiarenką, przebieralnią i prysznicem (płatne). Spotkać tu można wielu mieszkańców Kerkyry, którzy kąpieli morskich zażywają przez cały rok. 

Plaża N.A.O.K znajduje się  pobliżu Starej twierdzy, przy przystani jachtowej. Obok znajduje się kawiarnia. Do wody można zejść po schodach, z betonowego pomostu. 

Na końcu zatoki Gartitsa, znajduje się wiatrak, widoczny z placu Spianada. To właśnie przy tym wiatraku znajduje się plaża Anemomilos (czyli wiatrak) z kamienistym wybrzeżem, do której dojść można spacerując promenadą przy morzu. Jest to bardzo popularne miejsce wśród mieszkańców miasta. Metalowe schody pozwalają na bezpieczne zejście do morza, a czysta woda zachęca do kąpieli. 

Korfu miasto - co zobaczyć w stolicy wyspy Korfu?

Kerkyra, stolica wyspy Korfu, to jedno z najpiękniejszych miast w Grecji, które zachwyca swoją historią, kulturą i architekturą. Miasto ma ponad 3 tysiące lat historii, co widać w licznych zabytkach i atrakcjach turystycznych.

.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności