Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Lizbona co zobaczyć? Atrakcje Lizbony wg dzielnic. 

21/06/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Lizbona co zobaczyć? Atrakcje Lizbony wg dzielnic. Na siedmiu wzgórzach, nad rzeką Tag, leży portugalska Lizbona — najbardziej na zachód wysunięta stolica Europy. Pełna słońca, wina i…turystów. Ze względu na jej położenie mówi się o niej, że jest balkonem Europy. 

Miasta nie oszczędzały silne trzęsienia ziemi, pożary, zarazy czy rewolucje. I choć jego historia jest bardzo burzliwa i pełna trudnych momentów, miały w niej miejsce również czasy mocy oraz potęgi. To sprawia, że Lizbona, którą oglądamy dziś, jest niezwykle różnorodna i ma wszystko, czego potrzeba, żeby nas zachwycić. 

Lizbona noclegi

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Lizbona co zobaczyć? Atrakcje Lizbony wg dzielnic. 

Lizbonę spokojnie można zwiedzać na piechotę, gdyż jej historyczne dzielnice znajdują się w centrum, obok siebie. Jedynie Belem jest od nich nieco oddalone. 

Zwiedzając Lizbonę, warto zwrócić uwagę na oryginalne, zdobiące fasady budynków kafelki — azulejos, które inspirowane są hiszpańsko-arabską terakotą. Te wyjątkowe ozdoby przedstawiają motywy roślinne, geometryczne, jak również sceny często związane z danym domem. Pojawiły się w Portugalii już XV wieku. Natomiast empedrados to charakterystyczne biało-czarne mozaiki chodnikowe, które można spotkać na ulicach oraz lizbońskich placach. 

Lizbona atrakcje

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Dzielnica Baixa

To najmłodsza i najniżej położona dzielnica Lizbony, będąca jej centrum. W 1755 roku, za sprawą najsilniejszego w Europie trzęsienia ziemi (9 stopni Richtera), została w znacznej części zniszczona. Dzisiaj, architektonicznie bardzo mocno różni się od reszty miasta. Została bowiem odbudowana od podstaw w nowoczesnym, jak dla tego okresu stylu. 

Obecnie Baixa wygląda jak szachownica. Jej szerokie ulice przecinają się regularnie pod kątem prostym. 

Praca do Comercio (Plac Handlowy) i Praca Rossio

To główne place dzielnicy, będące jej sercem, oraz centrum życia turystycznego i towarzyskiego. Praca do Comercio nazywany jest również Terreiro do Paco (Plac Pałacowy), gdyż przed wielkim trzęsieniem ziemi znajdował się tutaj Pałac. Plac otaczają okazałe budynki z XVIII wieku, które kiedyś pełniły role handlowe — dziś natomiast administracyjne i gastronomiczne. 

W centrum Praca do Comercio znajduje się statua wykonana z brązu, przedstawiająca portugalskiego króla Józefa I (Dom José I). Król, odziany w pelerynę i hełm, siedzi na koniu depczącym węża. Pomnik znajduje się na wysokim cokole, dlatego dobrze widoczny jest z każdego miejsca placu. 

Cais das Colunas

W sąsiedztwie Praca do Comercio, od strony południa, znajduje się Cais das Colunas (Nadbrzeże Kolumn) - to dwie marmurowe kolumny “wyrastające” z wód rzeki Tag. Prowadzą do nich kamienne schody. To właśnie to miejsce stanowiło wrota do miasta w XV oraz XVI wieku, kiedy Portugalia była wielką, morską potęgą. Stąd wyruszały wielkie wyprawy i ekspedycje, tutaj żegnano żeglarzy oraz hucznie witano szczęśliwie powracających z nich odkrywców. 

Łuk Triumfalny

Po przeciwnej stronie Praca do Comercio góruje Arco da Rua Augusta, czyli Łuk Triumfalny ulicy Augusta, który stanowi jedną z najchętniej fotografowanych budowli w Lizbonie. Łuk został wzniesiony, aby upamiętnić odbudowę miasta po trzęsieniu ziemi. Składa się na niego 6 wysokich, 11-metrowych kolumn, ozdobionych rzeźbami historycznych postaci. Na szczycie natomiast znajdują się rzeźby reprezentujące Chwałę, Męstwo oraz Umysł. Na Łuku mieści się również panoramiczny punkt widokowy (wejście płatne). Rozpościera się z niego widok na całą dzielnicę oraz port. 

Rua Augusta

Między placami Praca do Comercio i Praca Rossio, od Łuku Arco da Rua Augusta, na długości ponad pół kilometra, rozciąga się tętniący życiem deptak Rua Augusta. Ponieważ na ulicy znajduje się mnóstwo sklepów — zarówno tych drogich, międzynarodowych marek  jak i mniejszych — z rękodziełem, kawiarni i restauracji, jest to miejsce zawsze tłoczne i gwarne. Spotkamy tu również licznych artystów, ulicznych grajków czy mimów. 

Praca Rossio

Ulicą Augusta dotrzemy do Praca Rossio, drugiego ważnego, lizbońskiego placu. Jego oficjalna nazwa to Praca de D. Pedro IV (choć mieszkańcy Lizbony nigdy jej nie zaakceptowali), która jest hołdem dla Pedro IV, króla Portugalii. Jego pomnik, będący najwyższą budowlą na Praca Rossio, zobaczymy na centralnym miejscu placu. W pobliżu znajduje się barokowa fontanna zdobiona mitologicznymi postaciami — szczególnego uroku nabiera wieczorem, kiedy jej strumienie stają się podświetlone.  

Na północnym krańcu znajduje się okazały gmach Teatru Narodowego Marii II (Teatro Nacional D. Maria II) - nazwany tak na cześć córki Pedro IV. 

Winda Elevador de Santa Justa

Symbolem centrum stolicy jest 45-metrowa, neogotycka, nietypowa atrakcja — Winda Elevador de Santa Justa. Ta jedna z czterech (jedyna pionowa) lizbońskich wind, znajduje się na końcu ulicy Santa Justa, przecinającej Rua Augusta. Łączy dzielnicę Baixa z Bairro Alto. Korzystają z niej zarówno turyści, jak i mieszkańcy stolicy. Winda została zbudowana przez Raoula Mesnier de Ponsard, który był uczniem Gustawa Eiffela, stąd też podobieństwo jej konstrukcji do słynnej wieży Eiffla w Paryżu. Na szczycie (ostatnie piętro należy pokonać po wąskich i stromych schodach) znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać można między innymi zamek świętego Jerzego, rzekę Tag czy ruiny kościoła karmelitów. 

Dzielnica Alfama

Położona na wzgórzu, na wschód od centrum, Alfama jest najstarszą dzielnicą Lizbony. Trzęsienie ziemi z 1775 roku oszczędziło tę dzielnicę, dlatego przechadzając się po jej wąskich i krętych uliczkach poczuć można prawdziwego ducha przeszłości. Alfama pobudza wszystkie zmysły. Znajdziemy tutaj: kolorowe budynki, donice z kwiatami poustawiane na nierównej kostce wybrukowanych chodników, sznury z praniem rozwieszone nad głowami przechodniów, a to wszystko w akompaniamencie nostalgicznej muzyki fado, która narodziła się w XIX wieku właśnie w Alfamie

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Castelo de Sao Jorge (Zamek Świętego Jerzego)

Górujący nad Alfamą Castelo de Sao Jorge (Zamek Świętego Jerzego) został wybudowany jako twierdza (na fundamentach innej budowli), przez Maurów w XII wieku. Dopiero w późniejszym czasie zamek został rozbudowany do dzisiejszych rozmiarów, a wszystkie jego 11 wież zachowało się do dziś. Historia zamku jest długa i burzliwa. Z uwagi na ogromną liczbę turystów — zwiedzenie tego miejsca warto zaplanować z wyprzedzeniem i zakupić bilety on-line. Na terenie zamku znajduje się wiele atrakcji: piękne ogrody, w których spotkać można pawie, muzeum ze stanowiskiem archeologicznym oraz ciemna komnata z możliwością obejrzenia Lizbony w 3D i odbycia wirtualnego spaceru. Mieści się tu również restauracja oraz kawiarnia. Dodatkową atrakcją jest punkt widokowy na panoramę miasta, rzekę Tag oraz miejscowości po drugiej jej stronie. Zrobienie zdjęć w tym miejscu to obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania Lizbony. 

Katedra Se (Katedra Najświętszej Maryi Panny)

Najstarszym kościołem w Lizbonie jest Katedra Se (Katedra Najświętszej Maryi Panny), która została zbudowana na przełomie XII i XIII wieku, w miejsce meczetu Maurów. Z uwagi na zniszczenia spowodowane trzęsieniem ziemi i konieczność jej odbudowy — katedra dziś jest mieszanką różnych stylów architektonicznych.  Wstęp do głównego budynku katedry jest bezpłatny. Zwiedzenie naw bocznych, muzeum i skarbca jest już odpłatne. 

Żółte tramwaje w Lizbonie

Odwiedzając Alfame — nie można pominąć przejażdżki tramwajem, która jest tak przyjemnym sposobem na zwiedzanie miasta, że staje się wręcz obowiązkowym elementem podczas pobytu w Lizbonie. Żółte tramwaje stały się symbolem miasta — zobaczyć je można na wielu pocztówkach ze stolicy. Najpopularniejszą linią jest linia 28, której 7-kilometrowa trasa przebiega m.in. przez najbardziej sromy podjazd tramwajowy na świecie (145‰). Choć przejażdżka tramwajowa obejmuje również inne dzielnice — to właśnie w Alfamie tramwaj przeciska się przez bardzo wąskie, kręte i strome uliczki, powodując dreszczyk emocji i pozostawiając niesamowite wspomnienia. 

Miradouro de Santa Luzia

Z uwagi na położenie na siedmiu wzgórzach, Lizbona może poszczycić się wieloma punktami widokowymi (miradouro). Tych oficjalnych jest aż 16. Jeden z najbardziej malowniczych widoków odnajdziemy na Miradouro de Santa Luzia, tuż obok kościoła Świętej Łucji oraz przystanku tramwaju 28. Przepięknemu widokowi starych zabudowań Alfamy towarzyszą kwitnące krzewy oraz pergola, która daje odrobinę wytchnienia przed lizbońskim słońcem. Korzystają z niego chętnie nie tylko turyści, ale i mieszkańcy. 

Dzielnica Belem

Dzielnica Belem nieco oddalona jest od głównego centrum. Dojechać do niej można w około pół godziny np. tramwajem lub autobusem. Przystankiem końcowym jest „Mosteiro Jeronimos”. 

Torre de Belem

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji w tej dzielnicy jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, 35-metrowa wieża Torre de Belem, znana z pocztówek wizytówka miasta. Ten niewielki fort jest budowlą militarną, która od 1520 roku, pośrodku koryta rzeki Tag (z uwagi na zmianę biegu rzeki po trzęsieniu ziemi, dziś znajduje się na nadbrzeżu), pełniła funkcję poboru opłat od statków wpływających do miasta, była również punktem orientacyjnym. Zbudowana w stylu mauretańskim, bogato zdobiona fasada, pełna kamiennych rzeźbień, zachwyca swoim pięknem. Wejście do wnętrza wieży jest płatne, z uwagi na ogromne kolejki — zwłaszcza w sezonie letnim, bilety warto zakupić on-line. Wnętrze fortu jest dość skromne, znajduje się w nim bastion oraz 4-poziomowa wieża, w której znajdują się sale (Gubernatorska, Królewska oraz audiencyjna), kapliczka i taras. Z tarasu zobaczyć można panoramę Belem oraz ujście rzeki. 

W pobliżu znajduje się zielony plac. To idealne miejsce na romantyczny zachód słońca!

Pomnik Odkrywców

Kolejną atrakcją Belem jest Pomnik Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos), położony niecały kilometr na wschód od Torre de Belem. Warto zrobić spacer między jednym punktem a drugim z uwagi na widok znajdujący się po drugiej stronie rzeki Most 25 Kwietnia oraz Pomnik Chrystusa (Cristo Rei).  Na 52-metrowy, betonowy Pomnik Odkrywców, który odsłonięto w 1960 roku, wjechać można windą (odpłatnie), aby z góry podziwiać dzielnicę Belem. Na pomniku w kształcie statku znajdują się rzeźby wielkich odkrywców, misjonarzy i naukowców — ważnych postaci z czasów wielkich odkryć geograficznych, takich jak: Ferdynand Magellan, Henryk Żeglarz czy Vasco da Gama, którzy właśnie z Belem wyruszali na swoje wyprawy. U stóp pomnika znajduje się imponujących rozmiarów, marmurowa mozaika — róża wiatrów — przedstawiająca mapę portugalskich odkryć. 

Klasztor Hieronimitów

Kolejnym zabytkiem, który powstał na cześć wielkich odkryć geograficznych, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO — Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jeronimos). Wzniesiono go w XVI wieku, aby świętować udaną podróż do Indii, którą poprowadził Vasco da Gama. Klasztor stał się również miejscem jego spoczynku. Fasada budynku pokryta jest misterną koronką i stanowi przykład stylu manulińskiego, który łączy w sobie europejski gotyk z arabskimi ornamentami oraz dekoracjami, które inspirowane były egzotycznymi podróżami. Wnętrze klasztoru robi niesamowite wrażenie. Znajdują się w nim groby znanych odkrywców i podróżników, królów czy poetów. W jednym ze skrzydeł budynku znajduje się również Narodowe Muzeum Archeologii z największą kolekcją archeologiczną Portugalii. 

MAAT

To muzeum mieszczące się w dawnej elektrowni tuż przy nabrzeżu. Umieszczam je tutaj ze względu na punkt widokowy oraz architekturę- moja słabość.

Oceanarium (Oceanário de Lisboa) 

Podczas podróży do Lizbony, warto wziąć pod uwagę wizytę w Oceanarium, gdyż jest ono jednym z największych i najlepszych tego typu obiektów na świecie. Dzięki ogromnemu zbiornikowi z kilkoma milionami litrów wody stało się ono domem dla ponad 16 tysięcy zwierząt (450 różnych gatunków). Z centrum do Oceanarium można dotrzeć autobusem lub metrem.  

Lizbona co zobaczyć? Atrakcje Lizbony wg dzielnic. 

Lizbona, miasto siedmiu wzgórz, zachwyca malowniczym położeniem, wspaniałymi widokami i wyjątkową atmosferą. Ta kulturalna metropolia przyciąga podróżników swoją zabytkową architekturą, urokliwymi uliczkami, kolorowymi domami, kuchnią oraz słońcem. To miasto, w którym  tradycja miesza się z nowoczesnością, a kawiarnie, restauracje i tętniące życiem place tworzą niezapomniany klimat.  Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem sztuki, historii, kuchni czy po prostu chcesz delektować się pięknem miasta, Lizbona zapewni Ci niezapomniane doświadczenia. 

Lizbona co zobaczyć w okolicach?

.

Polecane posty:

  1. Amsterdam na weekend: atrakcje, zwiedzanie, informacje praktyczne.
  2. Barcelona na weekend: atrakcje Barcelony, zwiedzanie, informacje praktyczne.
  3. Budapeszt atrakcje. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie, ceny, informacje praktyczne.
  4. Jak wynajmować przez airbnb? Czy airbnb jest bezpieczne i czy się opłaca?

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności