Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Co zobaczyć w Toskanii? Plan na wyjątkowy roadtrip.

12/06/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Co zobaczyć w Toskanii? Plan na wyjątkowy roadtrip w Toskanii. Jest taka kraina, w której ziemia jest żyzna, słońce łaskawe, a natura ujawnia swoje prawdziwe piękno. Wzdłuż malowniczych wzgórz i dolin ciągną się kolorowe pola z winnicami, oliwnymi gajami i lawendowymi uprawami. Wąskie i kręte uliczki dumnie zdobią majestatyczne, smukłe cyprysy (moje ulubione drzewa!). Miasteczka pachną tam kawą i słodkimi rogalikami o poranku, chłodnymi murami starych kamienic i zabytkowych świątyń. Gwar radosnych rozmów przeplata się z zapachem wina i bazylii, a dorodne owoce i warzywa naprawdę smakują słońcem. To jest właśnie Toskania — miejsce, w którym czas zdaje się płynąć wolniej, a ludzie wydają się bardziej szczęśliwi. 

Toskania samochodem - najpiękniejszy roadtrip w Europie

Toskania ma do zaoferowania naprawdę dużo. Aby w pełni skorzystać ze wszystkich jej uroków — w podróż do niej warto udać się własnym samochodem lub wynająć auto od razu po przylocie do Włoch. Jeśli tylko masz możliwość- polecam dojechać swoim samochodem, bo po drodze możesz zwiedzić np. Wenecję czy Wiedeń. Jadąc z okolicy Katowic, do Wenecji dojeżdżam w około 12h, poruszając się wyłącznie autostradami (trasa przez Czechy i Austrię). 

Gdzie spać

Osobiście wybieram spanie w hotelach lub pensjonatach, a samochód traktuję jako środek do przemieszczania się. Kempingi we Włoszech potrafią dorównywać cenami dobrym hotelom, a nocowanie "na dziko" jest oficjalnie zabronione i karane wysokimi mandatami (nie polecam tego robić, zwłaszcza w wysokim sezonie letnim). Zwykle rezerwuję noclegi "na trasie" w niskim sezoniem lub z wyprzedzeniem, jeśli wybieram się w sezonie wakacyjnym i świątecznym. Największy ruch turystyczny we Włoszech przypada na sierpień, kiedy to Italia rozpoczyna urlopy i podróże po swoim pięknym kraju.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Co zobaczyć w Toskanii? Plan zwiedzania.

Wybierając się do Toskanii, warto zaplanować miejsca, które chcemy odwiedzić. A jest w czym wybierać! Od dużych, pełnych historii, sztuki i architektury miast, po mieścinki, wioski, naturalne baseny termalne i pola pełne darów natury. Toskania to ogrom różnorodności podczas jednego wyjazdu. Wiele miejsc to słynne plany filmowe oraz kinowe kadry wszech czasów.

Mam nadzieję, że moje miejsca w Toskanii przypadną Ci do gustu. Śmiało potraktuj je jako gotowy plan zwiedzania Toskanii, decydując ile czasu spędzisz w każdym z tych miejsc.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Florencja

Florencja, stolica Toskanii, zwana jest kolebką renesansu oraz najpiękniejszym miastem Włoch. To tutaj historię, kulturę i sztukę spotkać można dosłownie na każdym kroku. Echa przeszłości czają się zarówno w niepozornych zaułkach, jak i w małych uliczkach czy na rozległych placach, gdzie można poczuć ducha znakomitych rzeźbiarzy, malarzy, architektów i artystów, którzy licznie i trwale pozostawili swoje ślady w tym pięknym mieście. 

Florencji warto poświęcić więcej niż jeden dzień. Najciekawsze zabytki znajdują się w centrum miasta, dlatego możliwe jest zwiedzenie go piechotą. W przypadku płatnych atrakcji – wejściówki opłaca się wykupić z wyprzedzeniem, on-line

Co zobaczyć we Florencji?

Il Duomo — katedra Santa Maria del Fiore

Najsłynniejszym elementem katedry jest jej kopuła, której budowa rozpoczęła się pod koniec XIII wieku, jednak nie została ona wówczas dokończona. 124 lata później kontynuacji dzieła podjął się Filippo Brunelleschi, któremu udało się stworzyć największą na świecie murowaną kopułę, składającą się z ponad 4 milionów cegieł. Freski zdobiące wnętrze kopuły podziwiać można z bliska (po pokonaniu wielu schodów). Ich autor, Giorgio Vasari na powierzchni około 3600 m2 namalował sceny przedstawiające sąd ostateczny. 

Równie charakterystycznym elementem katedry jest jej neogotycka fasada, wykończona marmurową mozaiką w kolorach bieli, różu i zieleni. To na jej tle zrobisz najbardziej charakterystyczne zdjęcie z Florencji - polecam wybrać wczesne godziny poranne (zwłaszcza w sezonie wakacyjnym).

Cały kompleks katedralny, na który składa się również baptysterium oraz Campanile Giotta — został wypisany la listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Katedrę w całej okazałości najlepiej podziwiać z punktów widokowych na Florencję - wspomnę o nich poniżej.

Bazylika San Lorenzo

Jeden z najstarszych kościołów Florencji jest miejscem pochówku wszystkich głównych członków rodziny Medyceuszy. Przy świątyni znajduje się ich kaplica, która wyróżnia się bogatymi zdobieniami. Została zaprojektowana przez Michała Anioła. 

Wewnątrz kościoła podziwiać można wiele renesansowych dzieł sztuki, takich jak ambony wykonane z brązu przez Donatella czy też obraz Zwiastowanie Filippo Lippi z około 1440 roku. 

Galleria dell’Accademia

Słynną rzeźbę Dawid Michała Anioła można podziwiać właśnie w tym miejscu. W muzeum zaleźć można również niesamowitą kolekcję obrazów gotyckich i sporo obrazów renesansowych. Ważnym elementem kolekcji Galleria dell'Accademia jest również sekcja poświęcona muzyce, prezentująca instrumenty muzyczne, rękopisy muzyczne i inne eksponaty tej dziedziny sztuki.

Wstęp kosztuje około 13 euro (2023). Dam Dawid jest tego wart! Rzeźba, o której słyszymy od czasów szkolnych, robi niesamowite wrażenie na żywo, podobnie jak cudowne rzeźby Berniniego w Rzymie.

Galeria Uffizi

Jest jednym z najstarszych muzeów w Europie i znajduje się w czołówce najważniejszych i najpiękniejszych muzeów świata. Choć już zewnętrze budynku budzi zachwyt, to dopiero w środku skrywa się prawdziwy skarb: największe arcydzieła Rembrandta, Botticellego, Rubensa, Goi, Canaletta, Caravaggia, Rafaela oraz Michała Anioła. 

Ponte Vecchio

Zwany Mostem Złotników, położony w sercu miasta, na rzece Arno, jest najstarszym kamiennym mostem w Europie. Po obu stronach mostu znajdują się charakterystyczne, znane z widokówek kolorowe domki, w których pod koniec XVI wieku powstały warsztaty jubilerów i złotników. Do dziś na moście znajduje się wiele sklepów jubilerskich. 

Oprócz przejścia mostem, polecam wybrać się na krótki spacer wzdłuż rzeki i podziwiać go z odległości lub sąsiedniego mostu.

Piazzale Michelangelo z panoramą miasta

Choć plac znajduje się po drugie stronie rzeki (od centrum) i zbudowany jest na wzgórzu — warto go odwiedzić ze względu na możliwość obejrzenia z góry panoramy miasta. Podczas zachodu słońca widok na stare miasto i kopułę Il Duomo jest imponujący. Nic dziwnego, że widok ten znajduje się na wielu pocztówkach z Florencji! 

Będąc tu, koniecznie zajrzyj do sąsiednich ogrodów! W maju wypełnione są zwisającymi, fioletowymi wisteriami.

Ogrody Boboli

Położony na wzgórzu park w stylu włoskim (pierwszy park stworzony w tym stylu), z licznymi fontannami i rzeźbami, jest największym parkiem we Florencji. Charakteryzuje się symetrią, porządkiem i logiczną organizacją natury. Wśród labiryntów alejek oraz egzotycznej roślinności dającej wytchnienie w letnie dni, znajdziesz dzieła sztuki, fontanny, groty, i ukryte tajemnice jak np. tunel korytarza Vasari, który prowadzi przez Ponte Vecchio, galerię Uffizi, aż do Palazzo Vecchio.

Z ogrodu rozpościera się piękny widok na miasto. Warto wybrać się na dłuższy spacer po parku, ponieważ wśród zieleni ukrytych zostało aż 180 rzeźb, z których większość nawiązuje do starożytności mi. antyczne bóstwa. Park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2013 roku.

Warto wiedzieć - ogród jest czynny we wszystkie dni poza pierwszym i ostatnim poniedziałkiem miesiąca.  Wstęp do ogrodów jest płatny, można kupić bilet łączony z Galerią Uffizi.

Cimitero delle Porte Sante 

Mniej popularne miejsce na mapie Florencji, pełne spokoju i piękna — to monumentalny cmentarz, położony na wzgórzach. Spoczywają tu słynne postacie z historii Florencji, takie jak Niccolò Machiavelli, Galileo Galilei czy Carlo Collodi, autor Pinokia. Cmentarz jest pełen imponujących grobów, rzeźb i kaplic.

Siena

Siena jest mniejszym i zdecydowanie bardziej zwartym miastem niż Florencja. Bez problemu zwiedzić ją można w jeden dzień, przy okazji odwiedzając pobliskie Montepulciano i dolinę Val d’orca. 

To gotyckie miasto, w kolorze rudej czerwieni, pełne stromych uliczek i mrocznych średniowiecznych kamienic – położone jest na trzech wzgórzach.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Co zobaczyć w Sienie?

Piazza del Campo

Ceglany plac w kształcie muszli, pochylony jak amfiteatr, to wizytówka oraz tętniące serce tego miasta. Na posadzce placu chętnie odpoczywają turyści oraz mieszkańcy. 

Przebywając na Piazza del Campo, warto zwrócić uwagę na Torre del Mangia (charakterystyczna, wysoka wieża wraz z dzwonnicą, na którą można wejść, aby podziwiać panoramę miasta), Palazzo Pubblico — ratusz, niegdyś centrum życia publicznego, obecnie przeznaczony w większej części na muzeum, oraz na monumentalną fontannę Fonte Gaia. 

Polecam kupić bilet łączony do katedry, muzeum oraz punkt widokowy, o których piszę poniżej.

Duomo di Siena

Na Piazza del Duomo znajduje się cały kompleks zabytków, które nazywa się sieneńskim akropolem. Jednym z jego elementów jest okazała, gotycko-romańska katedra ze spektakularną, bogato zdobioną fasadą oraz pięknym wnętrzem. Ściany, łuki oraz kolumny pokryte są czarno-białymi pasami marmuru, dzieło wieńczy gwieździsto-niebieskie sklepienie. O posadzce katedry, która składa się z 56 scen, mówi się, że jest najpiękniejszą podłogą, jaka kiedykolwiek powstała. Tworzyło ją wielu znakomitych artystów i lokalnych rzemieślników w latach 1372 – 1562.

Nie byłabym sobą, nie wspominając o ulubionej sztuce! Wnętrza katedry ozdobione są działami m.in. Donatella, Michała Anioła i rzeźbami wspaniałego Berniniego (np. Maria Magdalena - jest przepiękna!). 

Facciatone

Pokonując ponad 131 schodów, znaleźć się można na niedokończonej fasadzie katedry Duomo Nuovo, z której roztacza się widok na panoramę całego miasta. Na Facciatone można wejść przez Museo dell’Opera i choć schody są wąskie i strome, to naprawdę warto!

Val d'Orcia - Droga Gladiatora w Toskanii

Wybierając się do Sieny, nie można pominąć najpiękniejszej krajobrazowo, znanej z widokówek, doliny rzeki Orcia. Jej pejzaże są tak malownicze i wyjątkowe, że zostały wpisane na listę UNESCO. To w tym miejscu właśnie, znajdują się cyprysowe szlaki, dumnie strojące łagodne wzgórza. W Val d’Orcia znajdują się zarówno śliczne, małe miasteczka, jak i pojedyncze gospodarstwa, które dopełniają ten wyjątkowy krajobraz. Uroki doliny inspirowały niegdyś renesansowych malarzy, współcześnie zachwycają reżyserów filmowych. Tutaj (blisko Pienzy i gospodarstwa Terrapille) znajduje się tzw. Droga Gladiatora, znana z filmu Ridleya Scotta Gladiator

Żeby przejechać się jedną z cyprysowych dróg, warto pojechać również drogą SP40, która została zaprojektowaną najprawdopodobniej przez architekta krajobrazu, Cecila Pinsenta. 

Montepulciano

W przepięknej toskańskiej scenerii, położone na wzgórzu, arcydzieło Antonio da Sangallo — miasteczko Montepulciano, które zachwyca średniowieczną, zabytkową architekturą. Przy głównych uliczkach wznoszą się pałace i kamienice z XV i XVI wieku. Miasto słynie z przepysznej kuchni i wyjątkowego wina oraz z Sagi Zmierzch, filmu kręconego właśnie w tym miejscu. 

Najwyższym punktem miasta oraz głównym jego placem jest Piazza Grande – serce Montepulciano, pełniące również rolę rynku, na którym odbywają się najważniejsze miejskie imprezy i uroczystości. Aby podziwiać panoramę miasta, warto udać się na szczyt Palazzo Comunale, gotyckiego ratusza. 

W podróży warto korzystać z tej wielowalutowej karty, którą obsługujemy w całości z aplikacji mobilnej. Jest to najczęściej polecana – nie bez powodu- karta dla i przez podróżników. Zapewnia najkorzystniejszy kurs walut, wszystkie w jednej aplikacji i z jedną kartą.

Piza

Miasto Piza kojarzy się prawie wyłącznie z Krzywą Wieżą (Torre Pendente) oraz ze zdjęciami z wakacji, na których turyści podtrzymują przed upadkiem tą jedną z najsłynniejszych budowli na świecie. Na Placu Cudów (Piazza dei Miracoli) znajdują się jednak jeszcze inne atrakcje: Katedra Duomo, Baptysterium (Battistero) oraz Cmentarz Camposanto

Jeśli masz nieco więcej czasu, wybierz się na spacer w głąb miasta, wzdłuż rzeki i rozkoszuj atmosferą włoskiej Pizy z mniej turystycznej strony.

Bilety wstępu na Krzywą Wieżę w Pizie + Katedra kupisz tu.

Czytaj również: Piza atrakcje - co zobaczyć, aby się zachwycić? Nieoczywiste zwiedzanie Pizy. 

Lukka

Zwiedzanie Pizy warto połączyć z odwiedzinami w Lukce, miasteczku otoczonym czterema kilometrami renesansowych murów obronnych.  Wokół tych murów, wśród zieleni, wiedzie ścieżka spacerowa, z której podziwiać można widoki oraz panoramę miasta. 

Nad Lukką góruje Torre Guingi — renesansowa wieża, na której szczycie rosną dęby. Jest to kolejne miejsce, z którego podziwiać można widok na pomarańczowe dachówki domów, jak również na pobliskie wzgórza. 

Miejscem wartym uwagi jest również okrągły rynek — Piazza Anfiteatro z pozostałościami rzymskiego amfiteatru, oraz romańsko-gotycka katedra Duomo Di San Martino z ażurowo zdobioną fasadą oraz bogatym wnętrzem. 

Pitigliano + termy Saturnia

Podczas pobytu w Toskanii warto przeznaczyć jeden dzień na obejrzenie wyjątkowego miasteczka, zbudowanego na wulkanicznym tufie — Pitigliano oraz na skorzystanie ze zdrowotnych kąpieli w naturalnych, bogatych w minerały wodach termalnych, znajdujących się w miasteczku Saturnia. 

W Pitigliano z malowniczego, skalnego monolitu tufu wulkanicznego wyrasta miasto, którego kamienice zbudowane są również z tufu. Jest to bardzo klimatyczne i spokojne miasto. Warto przejść się jego Centro Storico, ulicami via Roma i via Zuccarelli oraz zobaczyć imponujący akwedukt. 

Region Chianti: miasteczko Monteriggioni, Castellina in Chianti 

Odwiedzając Toskanię, trudno pominąć ten płynący oliwą i winem region, położony w jej samym sercu. Widoki na krajobraz Chianti są po prostu magiczne — zielone wzgórza, malownicze winnice ułożone w geometryczne wzory, złociste pola pszenicy i szałwia, oraz urokliwe miasteczka w oddali, tworzą niezapomniane wrażenie. Chianti słynie z wytrawnego, czerwonego wina — Chianti Classico (można kupić w popularnych marketach w PL, ale ja polecam kupić w sklepie z winami - od 60 zł dostaniemy świetnej jakości wino chianti). 

Małym i niezwykle urokliwym, znanym z filmów miasteczkiem jest Monteriggioni, zwane bramą średniowiecza. Jedna z bram w kamiennych murach otaczających miasto, zwrócona jest w stronę Rzymu, a druga – Florencji. Między bramami biegnie główna droga, która prowadzi do centralnego placu, czyli Piazza di Roma

Antyczna Chiantigiana to droga, wijąca się pomiędzy malowniczymi winnicami i gajami oliwnymi. Droga SS222 przebiega przez Castellinę in Chianti, miasteczko wybudowane na szczycie góry. Warto przespacerować się tam po Via delle Volte — zabytkowej, podziemnej trasie turystycznej, pełnej beczek z winem, okien widokowych oraz restauracji. Castellina jest doskonałym miejscem na degustację wina. Jeśli na bramie gospodarstwa znajduje się znaczek czarnego koguta na żółtym tle, to oznacza, że w środku możesz degustować i kupić słynne, klasyczne wino Chianti.

Volterra

Miasto wiatru i kamienia, rozsławione dzięki drugiej części sagi Zmierzch, to miasteczko, w którym podobno schodzą się drogi i wiatry ze wszystkich stron świata. Volterra może poszczycić się najstarszym ratuszem w Toskanii — kamiennym Palazzo dei Priori. Stare, brukowane ulice i wspaniałe widoki roztaczające się dookoła to tylko nieliczne z atrakcji, dla których warto zobaczyć to iście średniowieczne miasto. Na uwagę zasługuje łuk triumfalny z VI wieku p.n.e. z pozostałościami etruskich rzeźb, Porta dell’Arco — najlepiej we Włoszech zachowana etruska, łukowa brama, czy też Piazza dei Priori — plac ze skupiskiem szlacheckich pałaców, będący dowodem na bogate średniowieczne dziedzictwo Volterry. 

Zwiedzenia Volterry warto połączyć ze zwiedzaniem San Gimignano. 

San Gimignano

Miasto średniowiecznych wież, do dzisiaj zachowało się ich 14 z 72. Zwiedzać można tylko Torre Grossa — najwyższą, 52-metrową, której ostatnie stopnie pokonuje się, wspinając po stromej drabinie. Najstarszą, z około 1200 roku, wieżą jest natomiast Torre Rognosa, która znajduje się przy placu Piazza del Duomo. Średniowieczną architekturę, która zachowała się tutaj w doskonałym stanie — podziwiać można w Historycznym Centrum miasta. Na placu Piazza della Cisterna znajduje się zabytkowa XIII wieczna studnia oraz… Gelateria Dondoli – przez wielu uznawana za najlepszą lodziarnię na świecie. 

Co zobaczyć w Toskanii? Plan na wyjątkowy roadtrip.

Toskania jest prawdziwym klejnotem Włoch, który oczarowuje swoim dziedzictwem, pejzażem i kulturą, czyniąc z niej doskonałe miejsce na niezapomniane podróże. Gorąco polecam wybrać się do Toskanii późnym latem lub wczesną jesienią, korzystając z bogactwa owoców, winobrania, złotych zachodów słońca w winnicach, i przyjemnych temperatur.

Co zobaczyć w Toskanii? Plan na wyjątkowy roadtrip.

.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2022 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności