Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Taormina atrakcje: od teatru po Isola Bella. Dzień w Taorminie.

09/08/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Taormina atrakcje: od teatru po Isola Bella. Dzień w Taorminie. Idealna pocztówka z Sycylii wyglądałaby jak kolaż zdjęć z Taorminy. Miasteczko naszpikowane jest zaaranżowanymi miejscami, w których zdjęcia i kadry robią się same. Nazywana jest perłą i najpiękniejszym miastem na Sycylii. Dla niektórych, Taormina to “prawdziwa Sycylia” i włoskie dolce vita. Faktycznie można tu poczuć słodkość życia i chwil pełnych “nicnierobienia”, marząc o tym aby nie wracać do rzeczywistości. W tym wszystkim Taormina jest wręcz nierealna - bo na realność nie ma tu miejsca. Jest solidnie przygotowana dla turystów pod każdym względem, każdym jej atut wykorzystany, a piękno wyeksponowane do granic możliwości. Przyjeżdżając z Katanii do Taorminy, czułam się jakbym znalazła się w innym świecie. 

Taormina atrakcje: dzień w Taorminie.

Taormina dla mnie osobiście, to właśnie typowa pocztówka. Idealnie skrojona pod turystów, którzy powinni zachwycać się na każdym kroku wręcz nierealnym ideałem, a później marzyć o tym, aby tu wrócić. Piękno tego miejsca to coś, czego nie można mu odmówić, ani porównać z niczym innym, natomiast jego poziom komercji jest dla mnie zbyt wysoki, abym chciała spędzić tu więcej niż kilka dni. W Taorminie spędziłam cały dzień (w maju) i w zupełności mi wystarczyło. Bardzo chętnie wrócę w niskim sezonie.

Sycylia w 4 dni co warto zobaczyć na wschodzie wyspy

Plan zwiedzania Sycylii + mapa miejsc

Co zobaczyć we wschodniej części Sycylii? Co udało mi się zwiedzić podczas tych 4 dni? Zanim przejdę do sedna, jeszcze słowo o pogodzie. Przez pierwsze dwa dni niebo zasnute było gęstymi chmurami, z których drugiego dnia kilka razy zrywał się ulewny deszcz. To podobno nietypowe w maju. Trzeciego i czwartego dnia słońce świeciło na całego, na niebie nie pojawiła się ani jedna chmurka. Prognozy pogody mówią, że nie pojawiła się nawet do dzisiaj (a jest dwa tygodnie później, kiedy to piszę). Pogodowe różnice zauważysz na moich zdjęciach. Pogoda bezpośrednio wpłynęła na mój plan zwiedzania Sycylii wschodniej, odejmując mi jeden dzień.

Dla ułatwienia podróży, stworzyłam plan zwiedzania Sycylii Wschodniej w 4 dni, bez samochodu. Możesz mieć wszystko pod ręką, na swoim telefonie, czytniku czy komputerze.

Wybrałam wyjątkowe miejsca, idealne na pierwsze spotkanie z Sycylią Wschodnią. Zadbałam także o praktyczną część, czyli loty, noclegi, restauracje, rezerwacje. Codziennie zakosztujesz Sycylii w innej wersji, poruszając się swobodnie komunikacją miejską, zwiedzając, odpoczywając, ciesząc widokami. 

Zwiedzanie podzieliłam na cztery jednodniowe zestawienia. Każdy dzień zawiera optymalną ilość miejsc.

Jesteś już w podróży? Nic nie szkodzi! Ebook z częścią opisową pomoże Ci sprawnie się przygotować na kilka dni przed wyjazdem, natomiast mapa jest idealna w podróży - do użytku na telefonie.

Czy wrócę do Taorminy? Czy warto? 

Chętnie! Chętnie wrócę do Taorminy, na dzień oderwania od rzeczywistości. Spędzony na pięknych plażach, cudownych widokach, włoskiej kawie i cannolo, a także po najpiękniejsze jaśminowe perfumy! O wszystkim opowiem Ci w tym poście, z planem zwiedzania Taorminy.

Miasto położone kaskadowo na wzgórzach

Położenie miasta to już atrakcja Taorminy sama w sobie. Taormina to miasto położone na wzgórzach, kaskadowo jak balkony zawieszone nad wyspą. Zwiedziłam górne miasto, główną, zabytkową część Taorminy, oraz cudowne plaże i wyspę Isola Bella. Poruszanie się po tych poziomach niestety nie należy do intuicyjnych, dlatego warto sugerować się moimi wskazówkami planując zwiedzanie Taorminy.

Jeśli zdecydujesz się na zwiedzenie wszystkich poziomów Taorminy, weź pod uwagę, że są to na tyle duże odległości, że dojazd oraz powrót trzeba wcześniej przemyśleć, aby nie robić niepotrzebnych kilometrów. 

Na poziomie “zero” czyli poziomie morza znajdują się plaże i Isola Bella, a także dworzec kolejowy. Środkowa część (górna) to główne miasto, zabytki, cudowne widoki i wszystko to, co nas do Taorminy sprowadza. Wyżej znajduje się jeszcze jeden poziom, który możesz zwiedzić przy okazji, a mianowicie miasteczko Castelmola, ktorego nie zdążyłam już odwiedzić (wybrałam 2h odpoczynek na plaży). W jeden dzień można zwiedzić wszystkie trzy poziomy, pod warunkiem rezygnacji z pobytu na plaży, lub posiadówek w kawiarniach. Do Castelmola dojedziesz autobusem z głównej części Taorminy (sprawdź na google maps lub na stronie przewoźnika interbus.it). Wrócę tu właśnie po to! 

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Taormina dojazd z Katanii

Moją bazą do zwiedzania była Katania. Dojazd z Katanii do Taorminy zajmuje średnio 1-2h, w zależności od tego jaki rodzaj transportu wybierzemy. Podróż samochodem zajmuje najmniej czasu. Następnie mamy do wyboru pociąg, autobus lub prywatny transfer samochodowy (typu taxi). 

Dojazd do Taorminy pociągiem

Wybrałam podróż pociągiem, ponieważ zależało mi na przejściu trasy z dworca kolejowego, szlakiem trekkingowym do miasta. To opcja, którą polecam tylko poza sezonem i w chłodniejszy dzień, nie róbcie tego w 30 stopniach! Dworzec znajduje się na poziomie morza, natomiast główna część miasta wysoko nad nim. 

Wysiadamy na przystanku Taormina Giardini, a następnie mamy do wyboru kilka opcji dotarcia do miasta. Pierwszą z nich jest trekking w górę, który zajmuje około 30 minut. To intensywna wędrówka po dość stromym zboczu.

Druga opcja to wzięcie taksówki, lub autobusu. Taksówki czekają pod dworcem, nie musimy ich wcześniej zamawiać. Autobus również odjeżdża spod dworca kolejowego. 

Za bilet na pociąg z Katanii do Taorminy zapłaciłam 4,5 euro. Pociąg przyspieszony kosztuje kilka euro więcej. 

Dojazd do Taorminy autobusem

Autobus to idealna i wygodna opcja, jeśli nie zależy nam na podejściu z dworca, lub jest na to zbyt gorąco. Autobusy zatrzymują się w rejonie górnego miasta, także jesteśmy od razu na miejscu i możemy zacząć zwiedzanie Taorminy, po wyjściu z autobusu. Powrót autobusem również z górnego miasta - jeśli chcesz zobaczyć plażę i Isola Bella, to musisz wrócić na górę. Pomocna jest kolejka linowa ze starego miasta, która zawiezie Cię na plaże i z powrotem. 

Powrót z Taorminy do Katanii (przeczytaj)

W drodze powrotnej również korzystałam z pociągu, co znaczy że z górnej części miasta musiałam znaleźć się ponownie na poziomie morza. Po zobaczeniu zabytków i atrakcji Taorminy, udałam się kolejką linową wprost na plażę. Kolejka kosztuje 3 euro w jedną stronę i w kilka minut zawiezie nas na sam dół, kilkaset metrów od plaż. To super opcja na oszczędność czasu i zobaczenie Isola Bella z bliska! 

Z plaży możesz wrócić kolejką linową na górę, a następnie udać się na autobus do Katanii, lub tak jak ja - poczekać na autobus, który odjeżdża z ulicy nad Isola Bella i dowiezie Cię do dworca Taormina Giardini. Następnie wrócisz pociągiem do Katanii.

Jeśli wygląda to skomplikowanie, to nie martw się, ogarniesz na miejscu, a ostatecznie wezwiesz taxi lub uber na dworzec. Warto pilnować czasu odjazdu pociągów i autobusów, nie planować powrotu na ostatni kurs. Mnie zaskoczył pociąg, który nie przyjechał z powodu awarii. Spędziłam dodatkową godzinę na dworcu w Taorminie, ciesząc się, że to nie był ostatni kurs. A podobno pociągi to jedyne ustrojstwa, które na Sycylii jeżdżą planowo.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Taormina atrakcje. Co zobaczyć w Taorminie?

Jak już wspomniałam, przy okazji “dojazdu do Taorminy”, rozpoczęłam zwiedzanie od 40 minutowego podejścia ze stacji kolejowej. Pierwszym punktem, który powitał mnie na górze był park, dający cień i wytchnienie w upalny dzień, a także możliwość skorzystania z pitnej wody w kranikach. 

Następnie nieco niefortunnie, bo wzdłuż drogi głównej (ruch samochodowy), kierowałam się w stronę centrum Taorminy. Lepiej i bezpieczniej będzie, jeśli od razu wejdziecie w wąskie uliczki w pobliżu Parku i zaczniecie zwiedzanie.

Największą atrakcję Taorminy, czyli starożytny teatr zostawiłam sobie na koniec tej części miasta. Ostatnim punktem zwiedzania Taorminy była Isola Bella oraz położone w jej pobliżu plaże.

Villa Comunale di Taormina

Park miejski w Taorminie, do którego trafisz bez problemu idąc z dworca. Rozciąga się z niego piękny widok na oddalone miasteczko oraz wulkan Etna. Całość tworzy pocztówkowy widok, a przy odpowiedniej widoczności Etna dopełnia go jak nic innego. W samym parku znajdują się ścieżki spacerowe, ławeczki, krany z woda pitną oraz cudowną roślinnością i wieżyczkami, służącymi do obserwacji ptaków. 

Park został zbudowany na polecenie Lady Florence Travelyan, szkockiej szlachcianki urodzonej w 1852 roku, która poślubiła ówczesnego burmistrza Taorminy, profesora Salvatore Cacciolę. W 1923 r. Giovanni Colonna, książę Cesarò, pracował nad wywłaszczeniem parku w celu upublicznienia go, przekazując posiadłość gminie Taormina, która z wdzięczności zmieniła nazwę willi na jego cześć. Park jest mniej popularną atrakcją Taorminy, ponieważ nie znajduje się przy głównym trakcie zwiedzających.

Duomo di Taormina

Każde włoskie miasteczko ma w swoim planie Plac Duomo (oraz ulice via Roma). Duomo di Taormina, czyli plac katedralny, to niewielki plac z przylegającym do niego średniowiecznym budynkiem kościoła katolickiego oraz charakterystyczną fontanną.

Corso Umberto

Główna ulica, a w zasadzie deptak, na który trafisz prędzej czy później. Przy Corso Umberto zlokalizowane są główne atrakcje Taorminy. To również najbardziej handlowa ulica, pełna pamiątek, restauracji, kawiarni, lodziarni, piekarni. Odchodzą od niej mniejsze, wąskie uliczki, w które polecam się zagłębić i czasem odejść od głównego “nurtu”. 

Perfumy pachnące Sycylią i wspomnieniami

Przy Corso Umberto kupiłam najpiękniejsze perfumy, moją pamiątkę z Sycylii. Przez cały pobyt w sycylijskim powietrzu wyczuwalny był zapach kwitnącego jaśminu. W Taorminie znalazłam małą, lokalną perfumerię, która sprzedaje dosłownie kilka zapachów i naturalnych kosmetyków, nazwanych sycylijskimi miastami. Dla mnie nazwa nie była istotna (zapytałam sprzedawcę o bestseller - naturalnie wskazał Taorminę), natomiast istotne były jaśminowe nuty, które przypominają mi zapach powietrza na Sycylii w maju. Kupiłam NO.8 NOTTE DI SELINUNTE. Perfumeria nazywa się ariadisicilia.com, a przy Corso Umberto mają dwa punktu sprzedaży.

*swoją drogą miałam niezbyt miłą rozmowę z właścicielem punktu, i gdyby perfumy nie broniły się same, to nigdy nie poleciłabym tego sklepu

Porta di Mezzo - Wieża Zegarowa

Kontynuując spacer Corso Umberto w stronę najbardziej znanego placu Taorimy, przejdziemy przez Wieżę Zegarową, która przypomina miejską bramę, którą w zasadzie historycznie jest. Została zbudowana w XII wieku na starożytnych grecko-rzymskich fundamentach, a następnie zniszczona w XVII wieku przez wojska francuskie Ludwika XIV. Wieżę odnowiono w 1679 roku, zdobiąc widocznym dziś zegarem. Wieża zegarowa, razem ze znajdującą się po drugiej stronie miasta "Porta Catania" tworzą piękną klamrę górnej Taorminy.

Piazza IX Aprile

Wspomniany wyżej plac, który jest najbardziej znanym placem Taorminy. Przy placu znajduje się kilka wartych uwagi zabytków, oraz nieprzeciętny widok na Taorminę i morze. Przy bezchmurnym niebie zobaczysz stąd Etnę, wyłaniającą się ponad miastem. Niestety nie było mi dane oglądać tego spektaklu, ale trzymam kciuki aby Tobie się udało!

Będąc na placu i zachwycając się widokami, zwróć uwagę na znajdujące się przy placu kościoły Chiesa di San Giuseppe oraz Chiesa Di Sant'Agostino, z przylegającą do niego niewielką, przepiękną biblioteką (wchodzi się od strony placu).

Chiesa Santa Domenica 

Ten kościół podaję bardziej jako punkt orientacyjny, do którego warto dojść. Znajdują się tu uliczki pełne wiszących sukulentów, klimatycznych restauracji, widoków, oraz oddalone o 100m Laboratorio Pasticceria Roberto. W Roberto zjecie najlepsze cannolo w Taorminie, robione na świeżo! Polecam też inne słodkości, są przepyszne, a jeśli traficie na właścicielkę to chętnie opowie o wszystkim, co tworzy!  

Teatro Antico di Taormina

Antyczny grecko-rzymski teatr, to prawdopodobnie klucz i główny punkt programu dla wielu odwiedzających Taorminę. Położony na wzgórzu, z widokiem na Etnę oraz morze, stawia wysoką poprzeczkę odbywającym się tu spektaklom. Stojąc na samej górze kamiennych trybun, zastanawiałam się czy cokolwiek może dorównać temu widokowi? Czy ktokolwiek potrafi skupić się tutaj na oglądanej sztuce? Nie sądzę. 

Teatr w Taorminie powstał około III w.p.n.e. Pod panowaniem rzymskim teatr został przebudowany, prawdopodobnie w czasach Hadriana lub Trajana. Starożytny teatr miał średnicę 107 metrów, i mógł pomieścić około 10 000 widzów. Jest to jeden z najstarszych teatrów w Magna Graeca.

Wstęp kosztuje 10 euro i jest wart każdego z nich! Polecam wejść na samą górę teatru, aby podziwiać widoki również na drugą stronę wzgórza - są nieziemskie. 

Kasy biletowe znajdują się przy wejściu, a poruszanie się po terenie teatru jest intuicyjne i dobrze oznakowane.

PS. Możesz zarezerwować atrakcje, muzea, bilety na autobusy turystyczne hop on-off, bilety wstępu, rejsy, wycieczki z przewodnikiem i wiele więcej na tej stronie online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na miejscu i nic Cię nie ominie. Miłego wybierania!

Taormina kolejka - Mazzaró Cable Car

Z górnego miasta udałam się wąską ścieżką w stronę drogi na plażę. Po drodze minęłam kolejkę, która ku mojemu zaskoczeniu działała już przed wysokim sezonem. Nie mogłam nie skorzystać z tej okazji! Za 3 euro kolejka linowa zawiozła mnie na sam dół, tuż nad plaże. Zaoszczędziłam w ten sposób sporo czasu oraz sił, zwłaszcza w takim upale. Jeśli potrzebujesz wrócić na górę po plażowaniu, to możesz skorzystać z kolejki także w drugą stronę.

Kolejka w Taorminie to idealny sposób na zobaczenie plaż, Isola Bella i kąpiel podczas zwiedzania Taorminy.

Isola Bella - niezwykła atrakcja Taorminy

Królowa. Nazwa wyspy zobowiązuje, a Włosi robią wszystko aby budziła emocje i została zapamiętana. Do plaży z piękną wyspą dotarłam na piechotę, ze wspomnianej wyżej kolejki. Niestety wstęp na wyspę był zablokowany, ponieważ jej uroda stała się planem filmowym do produkcji HBO. Nie mogliśmy podejść bliżej, ale za to nasze zdjęcia wyglądają tak, jakbyśmy byli tam zupełnie sami, bez ludzi w tle. 

Skorzystaliśmy z otaczającej wyspę, bezpłatnej plaży, szybkiej kąpieli (uwaga na meduzy), oraz cudownych widoków. O ogrodzie na wyspie mogliśmy jedynie pomarzyć w tej scenerii. 

Znajduje się tu kilka restauracji, beach barów, mały port z łódkami, które zabiorą was na wycieczkę wokół wyspy i w okoliczne jaskinie. Po drugiej stronie wzgórza znajduje się pas plaż w niewielkich zatokach, które są płatne (leżaki). Warto zobaczyć je przy okazji, bo zatoki są malownicze!

zamieszkali-blog-podrozniczy

Posty, które tworzę na blogu są darmowe - korzystaj z nich kiedy tylko potrzebujesz. Możesz wesprzeć mnie i postawić mi wirtualną kawę!

Podsumowanie. Taormina atrakcje: od teatru po Isola Bella. Dzień w Taorminie.

I to już wszystko w tym poście o atrakcjach Taorminy. Koniecznie przeczytaj pozostałe posty z Sycylii. Będzie mi miło jeśli zostaniesz ze mną na dłużej i zapiszesz się na PRIV! 

.

Taormina atrakcje: od teatru po Isola Bella. Dzień w Taorminie.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, sezonowe wydarzenia.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności