Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Jak spędzić weekend w Lublinie? Zabytki, atrakcje i nieoczywiste miejsca w Lublinie.

04/07/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Jak spędzić weekend w Lublinie? Zabytki, atrakcje i nieoczywiste miejsca w Lublinie. Lublin jest bardzo urokliwym miastem z ciekawą historią i wieloma zabytkami. Nazywany jest miastem studentów i podobno w wakacje zamienia się w ciche i bardzo przyjemne miejsce. Ale co zobaczyć w Lublinie? Jak spędzić weekend w Lublinie? Jakie miejsca zwiedzić, aby dobrze się bawić i smacznie zjeść? Poznaj historię, magiczne i tajemnicze budowle, kuchnię żydowską i wiele, wiele innych tego miasta.

Jak spędzić weekend w Lublinie? Zabytki, atrakcje i nieoczywiste miejsca w Lublinie.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Lublin co zobaczyć – parki w Lublinie

Lublin to nie tylko miasto studentów i historycznych budowli, lecz także miasto z miejscami zieleni, w których można odpocząć, podziwiać piękne rośliny i podglądać zwierzęta. Są to miejsca świetne na spacer po pracy lub zajęciach na uczelni oraz na kontakt z przyrodą. Gdzie pójść, aby nabrać sił, odprężyć się i zrelaksować?

Ogród Botaniczny UMCS

Został założony w 1965 roku, a rosnące tu rośliny wykorzystuje się do celów edukacyjnych i naukowo-badawczych. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej można zwiedzać dopiero od miesięcy wiosennych; na okres zimowy jest zamykany. Rosną w nim rośliny pochodzące z różnych zakątków świata, jest rosarium, dział roślin użytkowych, wodnych i bagiennych. W ogrodzie mieszkają też zwierzęta: borsuk, jeż i bażant. Do zwiedzania udostępnione zostały dworek Kościuszków i reduta generała Tadeusza Kościuszki. Niesamowitym przeżyciem będzie wzięcie ślubu w scenerii Ogrodu Botanicznego UMCS.

Ogród Saski

To najbardziej reprezentatywny ogród w Lublinie. Powstał w 1837 roku, a jego głównym założycielem był Feliks Bieczyński. Znajduje się w pobliżu Starego Miasta i naprzeciwko Centrum Spotkania Kultur. Jest w nim wiele miejsc do wypoczynku, w tym stylizowanych ławeczek. W Ogrodzie Saskim znajduje się Muszla Koncertowa im. Romualda Lipko, zegar słoneczny, fontanna i dwa oczka wodne. Podczas spacerów można podziwiać stare drzewa i piękne kwiaty, można spotkać także przechadzające się pawie.

Zabytki i historia Lublina

Lublin ma bardzo bogatą historię, a miasto usiane jest wieloma zabytkami i miejscami, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jeden dzień z pewnością nie wystarczy, dlatego warto spędzić weekend w Lublinie. Jakie obiekty warto odwiedzić, żeby poznać dzieje miasta?

Stare Miasto

W Lublinie zachował się średniowieczny układ kamienic, a prawie wszystkie budynki mają bogate zdobienia i kolorowe fronty. Na Starym Mieście znajduje się aż 110 zabytków, z czego najstarsze pochodzą z XIII wieku. W ponad 70% posiada oryginalną zabudowę, a obiekty zachowały się w historycznym kształcie. Warto też dodać, że Stare Miasto wpisano na listę Pomników Historii. Najciekawszymi budynkami są między innymi: bramy Krakowska i Grodzka, Baszta Gotycka, Trybunał Koronny (dawny ratusz), bazylika dominikanów, Teatr Stary, Plac Po Farze oraz kamienice Andrzeja Kota i z czarcią łapą.

Baszta Zamkowa Donżon

Jest najstarszą budowlą na wzgórzu zamkowym. Została wzniesiona w połowie XIII wieku z kamienia i cegły jako obiekt o cylindrycznym kształcie. Ma wysokość 20 metrów, a grubość murów baszty w przyziemiu wynosi aż 4 metry. Na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać Stare Miasto i okoliczne widoki. Od 1826 roku baszta i zamek pełniły funkcję więzienia, a od 1957 roku znajduje się w niej ekspozycja Muzeum Lubelskiego.

Lubelska Trasa Podziemna

To aż 280 metrowa trasa turystyczna, która biegnie pod Rynkiem i kamienicami znajdującymi się na Starym Mieście. Powstała z połączenia piwnic powstałych w XVI wieku. Na Lubelskiem Trasie Podziemnej ustawiono makiety, które ukazują historię i dawne panoramy miasta. Jednak najciekawszą z nich i jednocześnie będącą największą atrakcją tej podziemnej trasy jest ruchoma makieta przestawiająca Wielki Pożar Lublina z 1719 roku. Oprócz poruszających się elementów makieta jest wzbogacona efektami świetlnymi i dźwiękowymi.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Jest jednym z najstarszych skansenów w naszym kraju. Położone jest w dolinie rzeki Czechówki, prezentuje różnorodność kulturową i zostało podzielone na kilka sektorów: Wyżynę Lubelską, Nadburze, Roztocze, Powiśle, Podlasie, część miasteczkową i dworską. W Muzeum Wsi Lubelskiej można zobaczyć przedmioty życia codziennego sprzed kilkuset lat, poznać codzienne życie na wsi, zapoznać się z wiejską i dworską architekturą, dowiedzieć się, jakie rośliny uprawiano i zwierzęta hodowano kiedyś na wsiach. W skansenie można zobaczyć wystawy stałe i czasowe, obejrzeć rekonstrukcje historyczne i wziąć udział w zajęciach edukacyjnych.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Jest to najstarsza na świecie instytucja muzealna, która upamiętnia ofiary drugiej wojny światowej. Muzeum zostało utworzone w 1944 roku w miejscu dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego, Majdanka. Na jego terenie znajduje się około 70 budowli historycznych, a wśród nich na przykład: komory gazowe, egzekucyjne, pola więźniarskie i część obiektów administracyjnych. Misją Państwowego Muzeum na Majdanku jest pielęgnowanie pamięci ofiar obozu niemieckiego, edukacja i udokumentowanie historii obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu.

Wieża Trynitarska

To kolejna atrakcja turystyczna, którą warto zobaczyć, będąc na weekend w Lublinie. Prace remontowe, które uczyniły z niej neogotycką budowlę, zostały zakończone w 1827 roku. Niestety podczas drugiej wojny światowej został uszkodzony dach i okna wieży, a wnętrze zniszczone. Remont przeprowadzono w latach 1975-78 na potrzeby Muzeum Archidiecezjalnego, które siedzibę w Wieży Trynitarskiej ma do dziś. Na szczycie wieży znajduje się blaszany kogucik, który według legendy strzeże miasto przed niebezpieczeństwem. Natomiast na ostatnim piętrze mieści się taras widokowy, a którego można oglądać panoramę Lublina. Aby ja zobaczyć, trzeba pokonać 207 stopni.

Brama Krakowska w Lublinie

Jest to XVI-wieczna brama, która strzegła dostępu do Starego Miasta. Uznaje się ją za historyczny symbol Lublina i na pewno jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji miasta. W Bramie Krakowskiej znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublina. Zbiory przedstawiają dzieje Lublina od VI do końca drugiej wojny światowej. Na pięciu kondygnacjach zobaczyć można wiele ciekawych eksponatów, a na ostatniej z nich – podziwiać panoramę Lublina. Na wieży znajduje się zegar, którego poprzednikiem był chronometr z XVI wieku.

Zamek Królewski w Lublinie

Ten zamek jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem w Lublinie. Został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. W XVII wieku w wyniku wojen musiał zostać rozebrany, ale na szczęście do dziś uchowały się donżon, kaplica gotycka pw. Świętej Trójcy i fragment baszty gotyckiej nazywanej gotycką. W trakcie drugiej wojny światowej i prawie 10 lat po jej zakończeniu na zamku w Lublinie funkcjonowało więzienie. Od 1957 roku Zamek Królewski w Lublinie jest siedzibą Muzeum Lubelskiego.

Lublin co zobaczyć – miejsca nieoczywiste

Lublin to magiczne miasto. Są w nim takie miejsca, które dodają miastu uroku, przypominają o jego historii i sprawiają, że przenosimy się do innego świata. Na co dzień ich nie zauważamy, ale warto poświęcić im choćby kilka chwil. Wiele z nich na pewno zauroczy wszystkich turystów. Jakie magiczne miejsca w weekend w Lublinie zobaczyć?

zamieszkali-blog-podrozniczy

Posty, które tworzę na blogu są darmowe - korzystaj z nich kiedy tylko potrzebujesz. Możesz wesprzeć mnie i postawić mi wirtualną kawę!

Mandragora – restauracja żydowska w Lublinie

Gdzie zjeść w Lublinie? Miejscem, w którym serwowane są pyszne dania i potrawy związane z historią miasta, jest Mandragora, czyli żydowska restauracja. Jest to miejsce klimatyczne, z tradycyjnymi przepisami kuchni żydowskiej przygotowywanymi na podstawie stuletnich receptur. W menu są między innymi: kaczka po żydowsku, wątróbka w cebulowym sosie, czy czulent z gęsiną. Palce lizać!

Schody poezji i murale z poezją

W ramach festiwalu literackiego organizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” schody i ściany budynków ozdabiane są słowami wierszy. Teksty powstają na muralach i schodach. Wśród tych ostatnich znalazły się stopnie na przykład przy ulicach: Dziewanny, Północnej, Jana Pawła II, Filaretów, Popiełuszki, Kiepury, Jaczewskiego, Pozytywistów i Sowińskiego. Wiersze na ścianach budynków można znaleźć między innymi na liceach i gimnazjach.

Dom Słów

Jest to inicjatywa artystyczno-edukacyjna, z którą związane są Izba Drukarstwa propagująca wiedzę o historii drukarstwa w Lublinie, festiwal Miasto Poezji i wydawnictwo. Przez Dom Słów organizowane są wystawy, a jedną z nich jest projekt „Podwórko”. W jego ramach podwórze przy ulicach Żmigród 1 i Królewska 17 jest przyozdabiane w klimatach książek i bajek.

Kamień Katowski nazywany Kamieniem Nieszczęść

Na skrzyżowaniu ulic Jezuickiej i Gruella leży kamień, na którym wieki temu kat ścinał głowy rzezimieszkom. Niestety zdarzało mu się także karać w ten sposób niewinne osoby. Właśnie z tego powodu każdy, kto dotknie kamień, jest skazany na jakieś nieszczęście. Dziś na głazie zobaczyć można ślad po uderzeniach katowskiego topora. Jest także miejscem, w którym bezpańskie pieski oznaczają swój teren. Teraz już wszystko jasne, dlaczego lepiej nie dotykań tego kamienia!

Latarnia Pamięci, która nigdy nie gaśnie

To kolejna atrakcja Lublina na weekend, którą trzeba koniecznie zobaczyć. Latarnia znajduje się przy ulicy Podzamcze 1 i najłatwiej wypatrzeć ją w dzień. Została ustawiona w 2004 roku przez członków Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Światło palące się cały czas nawiązuje do „ner tamid”, co z hebrajskiego oznacza „wieczne światło”. Latarnia przypomina o żydowskiej historii Lublina.

Weekend w Lublinie – co zobaczyć w okolicy miasta?

Lublin to miasto pełne atrakcji, ale w okolicy nie brakuje wspaniałych miejsc. Oprócz zwiedzania historycznych budowli warto wybrać się na wycieczkę krajoznawczą. Co warto zobaczyć w weekend w okolicy Lublina: Wzgórze Czwartek z panoramą na Stare Miasto, trasa piesza i rowerowa nad rzeką Bystrzycą, Zalew Zemborzycki, zespół pałacowo-parkowy książąt Czartoryskich w Puławach, Kazimierz Dolny z jego wszystkimi niesamowitymi atrakcjami, zabytkami i festiwalami oraz Janowiec z zamkiem i skansenem, w którym znajduje się między innymi Dwór z Moniak.

.

Jak spędzić weekend w Lublinie? Zabytki, atrakcje i nieoczywiste miejsca w Lublinie.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności