Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Jak spędzić weekend w Zamościu? Najciekawsze i najlepsze atrakcje.

19/06/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Jak spędzić weekend w Zamościu? Najciekawsze i najlepsze atrakcje. Zamość jest położony w województwie lubelskim. To jedno z większych miast charakteryzujących się wspaniałą kulturą, ciekawą historią i wieloma walorami turystycznymi. Jak spędzić weekend w Zamościu? Jakie atrakcje zobaczyć w Zamościu? Takich miejsc i obiektów w tym lubelskim mieście jest bardzo dużo. I aby je wszystkie zwiedzić, warto poświęcić kilka dni. Na pewno nie będziesz się nudzić. Zacznijmy naszą podróż!

Zamość gdzie spać?

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera

Jeśli lubisz podglądać zwierzęta, to ta atrakcja w Zamościu musi znaleźć się na liście obowiązkowych miejsc do zwiedzenia. Oprócz podziwiania dzikich istot Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera oferuje wiele innych atrakcji i miejsc, w których można zjeść posiłek. Są to: restauracja „Kawiarenka w ZOO”, Pierogarnia Zamojska i Safari ZOO – Mini Gastronomia. Jest także park linowy, wypożyczalnia wózków dla najmłodszych gości ogrodu zoologicznego, dmuchany zamek oraz punkty z watą cukrową, lodami i pamiątkami. Prowadzone są także zajęcia edukacyjne, konkursy piosenek i konkursy o zwierzętach.

Rynek Wielki w Zamościu

To nie lada atrakcja Zamościa. Rynek to idealny kwadrat położony w centrum Starego Miasta. Jest otoczony ośmioma kamienicami oraz ratuszem z 52-metrową wieżą zegarową i ogromnymi schodami z XVIII wieku. Wszystkie ulice wychodzące z Rynku Wielkiego i Starego Miasta przecinają się pod kątem prostym. W kamienicach przy rynku znajduje się wiele miejsc związanych z historią i kulturą miasta. Są to między innymi: Muzeum Zamojskie, Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska, Muzeum Techniki Drogowej i Mostowej Okręgu Lubelskiego, Galeria Fotografii "Ratusz".

Muzeum Zamojskie

Znajduje się na Rynku Wielkim w kamienicach ormiańskich. Posiada największą w Polsce kolekcję związaną z kulturą ludu Gotów. Eksponaty muzeum podzielono na kilka wystaw: archeologiczną, historyczną i etnograficzną. Część militarna jest dostępna dla zwiedzających w oddziale Muzeum Zamojskich, czyli w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”, które obejmuje prochownię usytuowaną w pobliżu. Muzeum Można zwiedzać od wtorku do niedzieli, a bilety są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach.

Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”

Jest to oddział Muzeum Zamojskiego zlokalizowane na jednym z bastionów Twierdzy Zamość. Zebrano w nim eksponaty związane z militariami pochodzącymi z różnych okresów historycznych. Są to na przykład: broń biała i palna, elementy umundurowania i osobiste wyposażenie żołnierzy. W Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” prowadzona jest edukacja dla najmłodszych, lekcje i warsztaty. A wszystko na terenie historycznych budowli Twierdzy Zamość, prochowni, wałów i fosy.

Twierdza Zamość

Są to fortyfikacje otaczające miasto zbudowane na polecenie Jana Zamoyskiego w latach 1579-1618, a zlikwidowane w 1866 roku. Obecnie budynki Twierdzy Zamość pełnią zupełnie inne funkcje: część z nich zamieniono na pawilony handlowe lub placówki edukacyjne, w Arsenale mieści się Muzeum Fortyfikacji i Broni, w Rotundzie znajduje się Muzeum Martyrologii, a na terenach pofortecznych zorganizowano park miejski. Twierdza to doskonałe miejsce do przeprowadzania rekonstrukcji historycznych i wystaw przygotowanych specjalnie dla miłośników militariów.

Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła

Ten zabytkowy renesansowy kościół to kolejna warta uwagi atrakcja Zamościa. Położony jest w Starym Mieście i znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. W świątyni można podziwiać późnobarokowy ołtarz, rokokowe tabernakulum, liczne epitafia i wiele innych wspaniałych elementów stylem nawiązujących do lubelskiego renesansu. Przy katedrze stoi późnobarokowa dzwonnica, w której biją trzy dzwony: Jan, Wawrzyniec i Tomasz.

Park Miejski w Zamościu

Zielone miejsce na mapie miasta przeznaczone do wypoczynku i spacerów. Park Miejski jest jednym z najcenniejszych parków w Polsce z okresu międzywojennego. Łączy w sobie pozostałości zamojskiej twierdzy, walory krajobrazowe i bogatą florę. Jest częścią zabytkowego układu urbanistycznego Starego Miasta. Rosną tu między innymi orzechy szare i korkowce amurskie, przy stawie wodnym mieszkają kaczki, a dla odwiedzających to miejsce przewidziano liczne atrakcje. Zima jest to lodowisko, a w okresie letnim – przejażdżki gokartami, plenerowa siłownia, plac zabaw. Park Miejski w Zamościu to także miejsce wielu imprez kulturalnych, sportowych i rozrywkowych.

Synagoga w Zamościu

Znajduje się na Starym Mieście i jest najlepiej zachowanym tego typu budynkiem prezentującym styl późnorenesansowy. Siedzibę ma w niej Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic. Wewnątrz budynku mieści się także punk informacji kulturalnej i turystycznej Szlaku Chasydzkiego. Synagoga powstała w pierwszej połowie XVII wieku i do dziś pełni funkcje religijne.

Rynek Wodny

Jest jednym z placów w Zamościu i stanowi część Starego Miasta. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od terenów zalewowych, które znajdowały się za południową linią murów Twierdzy Zamość. Przy Rynku Wodnym mieściły się rezydencje ważniejszych osób miasta. W 2010 roku zrewitalizowano rynek i postawiono fontannę ze świetlną iluminacją.

Pałac Zamoyskich

To dawna rezydencja rodziny Zamoyskich znajdująca się na Starym Mieście. Obiekt wielokrotnie przebudowywano i nadawano mu przeróżne formy, począwszy od stylu renesansowego, przez barokowy, późnobarokowy, a skończywszy na klasycystyczny. Dziś w pałacu mieszczą się sądy, a w budynkach postawionych z tyłu – mieszkania. Przed Pałacem Zamoyskich stoi pomnik Jana Zamoyskiego na koniu z buławą w dłoni.

Trasa turystyczna w podziemiach oficyn Ratusza Zamojskiego

To ciekawa atrakcja turystyczna Zamościa znajdująca się w XIX-wiecznych piwnicach oficyn Ratusza obejmująca ekspozycję muzealną i multimedialne prezentacje. Na trasie znajduje się studnia, w której woda pojawia się w tym samym czasie, co w stawie w parku. Na wystawach można zobaczyć plansze informacjami z rekonstrukcjami wnętrz, prace archeologiczne i historie tego miejsca. Długość trasy to 180 metrów, a jej zwiedzanie zajmuje około godziny. Wewnątrz panuje temperatura 22 stopni Celsjusza, a wilgotność wynosi około 70%. Aby zwiedzać te podziemną trasę, należy założyć wygodne obuwie.

Zalew Zamojski

To nie tylko atrakcja turystyczna, lecz także doskonałe miejsce na wypoczynek w weekend w Zamościu. Wyznaczono tu plaże z palmami, drewnianymi leżakami i przebieralniami. Jest także boisko do siatkówki, ścieżki rowerowe, pomosty widokowe, wiata i parking. Nad zalewem znajduje się również mała gastronomia i wypożyczalnia sprzętu wodnego: rowerów wodnych, kajaków i dmuchańców. Postawiono tablice informacyjne opisujące zwierzęta żyjące w pobliżu wody.

Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej

Znajduje się przy parafii katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła i zajmuje dwa zabytkowe budynki: w domu wikariuszy i w Infułatce. W placówce można zobaczyć zabytki sztuki sakralnej, między innymi: portrety ordynatów zamojskich, szaty liturgiczne, naczynia liturgiczne, relikwiarze, księgi kościelne i albę koronacyjną należącą do króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Dom Centralny

Jest to budynek trzypiętrowy i czteroskrzydłowy z początku XX wieku. Znajdowały się w nim biura, sala kinowo-widowiskowa, restauracja, hotel „Centralka”, księgarnie i sklepy. Elewacja obiektu charakteryzuje się asymetrycznymi elementami nawiązującymi do stylu secesyjnego. Mieszkał tu i tworzył Bolesław Leśmian. Co ciekawe w lipcu 1911 roku wraz z oddaniem hotelu do użytku pojawiły się pierwsze żarówki elektryczne w Zamościu.

zamieszkali-blog-podrozniczy

Posty, które tworzę na blogu są darmowe - korzystaj z nich kiedy tylko potrzebujesz. Możesz wesprzeć mnie i postawić mi wirtualną kawę!

Szachy Świata – Zamojskie Centrum Wystawowe

Znajduje się tu wystawa szachów z całego świata. Są szachy w kształcie bohaterów bajek, filmów i książek. Jest mnóstwo gadżetów nawiązujących do tej dyscypliny, takich jak: kubki, zdjęcia, domowe ozdoby. Wystawa powstała dzięki właścicielowi, który wyszukuje unikatowe figurki szachowe w najodleglejszych zakątkach globu. Przy wejściu można kupić pamiątki: długopisy, magnesy i widokówki.

Mykwa w Zamościu

Jest to dawna mykwa żydowska (łaźnia rytualna) znajdująca się na Starym Mieście. Została zabudowana w XVIII wieku, a w drugiej połowie wieku XIX przebudowana. Znajdował się w niej klub jazzowy, a w piwnicach – baseny kąpielowe. W 2017 roku powstał tutaj Hotel 77, ale mimo to budynek zachował swój przedwojenny charakter.

Nadszaniec w Zamościu

To militarna atrakcja Zamościa, idealna na weekend dla fanów wojskowości i historii. To fortyfikacja zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku w stylu klasycyzującej architektury francuskiej. Nadszaniec w Zamościu to dwa ogromne budynki zbudowane z cegieł i kamienia, służące za działobitnie.

Muzeum Starej Fotografii

Znajdziemy w nim zabytki techniczne (aparaty fotograficzne pochodzące sprzed tysiąca lat) i kolekcje zdjęć, wśród których najstarsze pochodzą z połowy XIX wieku. Jest to prywatne muzeum prowadzone z pasją przez fotografa i kolekcjonera.

Rezerwat przyrody Hubale

Rozciąga się na obszarze 35 hektarów, na którym znajdują się ścieżki piesze i rowerowe. Jeśli będziesz mieć odrobinę szczęścia, to być może zobaczysz mieszkające na terenie rezerwatu zwierzęta. Warto wiedzieć, że w Hubalach jest również cmentarzysko kurhanowe, w którym pochowano ludzi żyjących od IV do IX wieku.

Kolorowe kamienice ormiańskie

Jak sama nazwa wskazuje znajdują się przy ulicy Ormiańskiej biegnącej wzdłuż Rynku Wielkiego. Wyróżniają się soczystymi barwami: żółtą, niebieską, czerwoną, ciemnożółtą i zieloną. Warto poszukać na nich detali, płaskorzeźb i innych wspaniałych detali architektonicznych. Sąsiadują z budyniem ratusza.

Jak spędzić weekend w Zamościu? Najciekawsze i najlepsze atrakcje.

W samym Zamościu nie brakuje atrakcji  zabytków. Warto jednak wybrać się poza miasto i zwiedzić województwo lubelskie. Co warto zwiedzić w okolicy Zamościa: Roztoczański Park Narodowy, pomnik chrząszcza w Szczebrzeszyn, Muzeum Skarbów Ziemi i Morza w Szczebrzeszynie, zalew w Krasnobrodzie, zbiornik Nielisz, hodowla koników polskich we Floriance, kościół „na wodzie” w Zwierzyńcu, skansen Zagroda Guciów i Park Jurajski Krasnobród.

.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności