Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Nin Chorwacja. Piaszczysta plaża, błękitna laguna i romantyczna starówka!

04/08/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Nin Chorwacja. Piaszczysta plaża, błękitna laguna i romantyczna starówka! Nin to prawdziwy ewenement wśród chorwackich miasteczek. Niewielkie Nin z Laguną Ninską, piaszczystą plażą o niezwykłym kształcie, wydaje się być ukryte przed wzrokiem turystów. Mówi się, że Nin ma najmniejszą katedrę na świecie i jedną z najpiękniejszych plaż. Niepozorne Nin to odkrycie naszej objazdówki po Chorwacji! Zostało uznane za jedną z najbardziej romantycznych destynacji w Europie.

Nin jest najstarszym chorwackim miastem królewskim, tutaj odbywały się koronacje królewskie. Od połowy IX w. Nin był się siedzibą pierwszego chorwackiego biskupstwa podlegającego bezpośrednio papieżowi lub biskupowi Akwilei. To niezwykłe miasto, którego atuty i atmosferę doceniali królowie i ludzie mający wpływ na bieg wydarzeń. 

Aktualne informacje za małe espresso? Proszę! Stworzyłam mini ebooka - broszurę w PDF (18 stron), w której spisałam najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie (mój ostatni wyjazd to styczeń 2023). PDF zawiera najpotrzebniejsze informacje oraz linki. To 8 mini rozdziałów, dzięki którym zaoszczędzisz czas (i pieniądze). Wszystko w jednym miejscu. Wysyłam mailowe powiadomienie z aktualizacjami (jeśli się pojawiają).

Nin Chorwacja położenie

Znajduje się niespełna 20 km od Zadaru, w Dalmacji. Dojechaliśmy tutaj będąc w Zadarze. O Nin powiedziała nam właścicielka wynajętego apartamentu. Uznała, że jako parę zainteresuje nas najbardziej romantyczna destynacja w Chorwacji i Europie. Kilka lat temu Nin znalazł się na liście europejskich top destynacji na zaręczyny. W kilkanaście minut dojechaliśmy do Nin z Zadaru, wdzięczni za polecenie tego miejsca!

Nin Chorwacja noclegi

Nin jest niewielką miejscowością, ale z dobrą baza noclegową. Tuż przy plażach znajduje się szereg domów oferujących noclegi. Oprócz prywatnych apartamentów i noclegów, w Nin dostępne są również hotele (do 4*) i domy z basenem, a także kompleks basenów i kempingów. 

Noclegi w Nin możesz zarezerwować tutaj.

Nin Chorwacja krótka historia

Początki miasta Nin sięgają IX w. p.n.e., kiedy to na terenach tych osiedliło się plemię Ilirów (zamieszkiwali tereny nad Adriatykiem, aż po Czarnogórę, Albanię. Serbię, Macedonię, BiH). Następnie miasto znalazło się pod panowaniem Rzymian, którzy zbudowali tu forum, amfiteatr oraz największą wówczas świątynię w Dalmacji. 

W czasie panowania Wenecjan, Nin został dwukrotnie niemal doszczętnie zniszczony. Pałac królewski i pałac biskupi, nigdy nie zostały odbudowane. W konsekwencji miasto straciło swoją pozycję polityczną i gospodarczą. 

Po II wojnie światowej otwarto zakłady produkcji soli oraz cegielni, zaczął się rozwój turystyki. Nin zaczęło odzyskiwać utraconą pozycję.

Nin zwiedzanie

Przyjechaliśmy do Nin w maju, jeszcze przed wysokim sezonem. Zwiedzanie miasteczka oraz spacer po plaży zajęły nam około 1-2 godziny. Miasteczko jest niezwykle małe, urocze, czarujące! Głównym punktem zwiedzania jest starówka, do której trafiliśmy przechodząc jednym z mostów nad rzeką. Od tego miejsca nie mieliśmy już wątpliwości co do tego miejsca - Nin jest romantyczne w każdym kawałeczku. Zachwyca swoją starówką i pięknym położeniem na tle pasma Welebitu.

Nin Chorwacja atrakcje

Tutaj zarezerwujesz rejsy, wycieczki z przewodnikiem i atrakcje w Chorwacji. Możesz to zrobić online, jeszcze przed wyjazdem.

Mosty i Bramy miejskie 

Stare miasto Nin leży na niewielkiej wyspie, połączonej ze stałym lądem dwoma mostami: dolnym (Donji niniski most) i górnym (Gornji niniski most). Aby wejść do starówki przechodzimy wspomnianymi mostami na pieszo, a następnie bramą w murach miasta na starówkę. Do miasta prowadzą dwie zachowane bramy: Brama Dolna (Donja vrata) z XV-XVII w. oraz Brama Górna (Gornja vrata) z XVI-XVIII w.

Nin starówka

Starówka Nin mnie zauroczyła. Było tu cicho, spokojnie i bardzo klimatycznie. Kolorowe elewacje budynków, brukowane uliczki, kawiarenki i konoby na placykach, kościół, rzymskie ruiny, łodzie, morze i plaże, które zmieniają swój kształt. Nin ma to wszystko. 

Grgur Ninski

Spacerując po starówce Nin natkniesz się także na dobrze znanego w Chorwacji Grgura. Grgur Ninski, czyli Grzegorza z Ninu, to biskupa Ninu w latach 900–929. Uważany w chorwackiej literaturze historycznej XIX wieku, za obrońcę języka i pisma słowiańskiego (głagolicy). W Hum (najmniejsze miasto świata) znajdujące się na półwyspie Istria w Chorwacji, odnaleziono dawne napisy pisane głagolicą. Dla upamiętnienia, została tam utworzona aleja głagolicy. 

Posągi Grgura Ninskiego znajdują się w Nin, Splicie, Varaždinie. Według legendy dotknięcie dużego palca lewej stopy Grgura, ma zapewnić zdrowie i szczęście.

Podoba Ci się ten post? Chcesz mieć wszystkie informacje w jednym miejscu? Stworzyłam ebooka - ZADAR-SKA. Inspirujący plan zwiedzania Zadaru i okolic. Zawiera 7 propozycji (na tydzień) na pobyt w Zadarze oraz jednodniowe wycieczki w najpiękniejsze okolice. Idealnie sprawdzi się na pierwszy wyjazd do Zadaru!

Interaktywna mapa z pinezkami, na której zaznaczyłam atrakcje, miejsca i polecane restauracje w regionie pozwala łatwo i szybko korzystać z ebooka, nawet jeśli jesteś już w trasie!

W pakiecie otrzymasz także najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Chorwacji w aktualnym czasie (mój ostatni wyjazd to styczeń/kwiecień/maj 2023). Zawiera najpotrzebniejsze informacje.

Format PDF - klikalny, interaktywny, z linkami do rezerwacji i mapą (pinezki).

Pobierz: ZADAR-SKA. Inspirujący plan zwiedzania Zadaru i okolic

Kościół św. Krzyża

Uważany jest za najmniejszą katedrę na świecie, mimo formalnej utraty statusu katedry, wraz z przeniesieniem biskupstwa. Ten przedromański kościół pochodzi z około 800 roku, i liczy około 40 metrów w obwodzie. W IX w. był najprawdopodobniej siedzibą biskupa Ninu. Za czasów królów kościół służył jako oficjalna świątynia państwowa, także to tutaj odbywały się koronacje królewskie.

Uwagę zwraca interesująca bryła kościoła. Prawdopodobnie oddaje pozycje słońca z okresu przesilenia wiosennego i jesiennego, co czyniło budynek kalendarzem lub zegarem. Kościół zachował się do dziś w niezmienionej formie.

TIP: Pamiętaj o ubezpieczeniu. To jedyna rzecz, z której nikt nie chciałby korzystać w podróży, i jedyna którą tę podróż może uratować. Oprócz karty EKUZ, wykupuję prywatne ubezpieczenie za kilkadziesiąt zł i podróżuję bez stresu. Sprawdź najlepsze opcje dla siebie i bliskich, a także ubezpieczenie kaucji przy wynajmie samochodu w podróży.

Nin Kościół św. Anzelma

Kościół św. Anzelma znajduje się w centrum miasteczka, w miejscu dawnej katedry romańskiej, po której zachowała się kaplica boczna, ze skarbcem z ekspozycją średniowiecznych relikwiarzy.

Pochodzi z czasów wczesnego średniowiecza (VI w.). Dzisiejszy kształt uzyskał w XVIII wieku. Charakterystyczna dla budowli jest wolnostojąca dzwonnica, będąca najwyższym punktem zabudowy starego miasta Nin.

Kościół św. Mikołaja

Znajduje się w Prahulje, przy trasie Nin-Zadar. Budynek o nietypowej jak na świątynię bryle. Budowla to wieża z blankami na planie koniczyny, która w okresie wojen z Turkami pełniła funkcje obronne

Legenda mówi, że po koronacji królowie udawali się z Nin do kościoła św. Mikołaja, by ukazać się poddanym i wznieść swój miecz, przecinając nim w kierunku czterech stron świata.

Kościół św. Ambrożego

Nin kościołów ma dostatek, jak przystało na pierwszą siedzibę biskupa. Kościół św. Ambrożego znajduje się przy bramie wejściowej do miasta. To romańsko-gotycka budowla z XIII wieku. Świetna akustyka wewnątrz kościoła sprawiła, że służy dzisiaj jako sala koncertowa

Ruiny rzymskiej świątyni (Rimski Hram)

Wychodząc nieco za starówkę, w stronę morza, trafisz na ruiny rzymskiej świątyni. To największa świątynia w Dalmacji, zbudowana w tamtym czasie. Dzisiaj możemy zobaczyć plansze z wizualizacją zabudowań, szczątkowe pozostałości, oraz jedną z kolumn.

Muzeum Archeologiczne

W Muzeum Archeologicznym w Nim zgromadzone są eksponaty, głównie z czasów rzymskich.

Saliny

W Nin możesz zwiedzić jedną z najstarszych salin na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Sól z Ninu to produkt, który znajdziesz w wielu lokalnych kosmetykach, produktach spożywczych, organicznych czekoladach i typowych pamiątkach. Nin zaopatruje w sól pokaźną część Chorwacji. Sól nadal pozyskuje się tutaj tradycyjnymi metodami.

Na terenie saliny działa muzeum, w którym dowiesz się o historii, zobaczysz eksponaty związane z pozyskiwaniem soli, a także kupisz wspomniane wyżej produkty z solą.

Ciekawostka: Saliny powstały w czasach, kiedy sól była warta tyle co złoto, opłacano nią rzymskich żołnierzy!

Lecznicze błoto

Około 2 km na południe od Ninu znajdują się pokłady bogatych w minerały błot (peloidy), znany już od czasów rzymian. Błota ninskie służą w leczeniu schorzeń reumatycznych oraz dermatologicznych (choroby skóry).

Nin Chorwacja plaże

Plaże w Nin to raj dla wszystkich szukających piaszczystych plaż w Chorwacji! Piaszczyste plaże w Chorwacji to rzadkość, aczkolwiek można znaleźć kilka na Istrii oraz w Dalmacji. Chorwacja to zdecydowanie kraj żwirkowych, kamienistych i skalnych plaż. 

Laguna Ninska Chorwacja

Nin jest wyjątkiem na skalę całego kraju! Laguna Ninska oraz przylegające plaże to piaszczysty raj dla rodzin z dziećmi, kitesurferów, i wszystkich, którzy szukają piaszczystych plaż w Chorwacji. Co ciekawe, kształt plaży i jej wielkość zmienia się wraz z pływami morza.

Woda jest tutaj nieco cieplejsza niż na otwartym morzu, płytka, o łagodnym spadzie. Część dla kitesurferów jest wyraźnie oddzielona od części plażowej.

Plaża w Nin jest dobrze przygotowana, z zapleczem sanitarnym, placem zabaw dla dzieci, kładką dla wózków (osób niepełnosprawnych). Na plaży możemy wynająć leżaki z parasolami. W pobliżu znajduje się płatny parking oraz gastronomia.

.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Komentarze:

  1. Mamy w planach odwiedzić NIN rok temu Nam się nie udało za daleko byliśmy.... może w tym roku się uda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności