Logo Zamieszkali.pl Blog Arleta AdamskaREZERWUJ NOCLEGI

Nowa Synagoga w Poznaniu - historia, zdjęcia, plany.

28/06/2023
zamieszkali-blog-podrozniczy
Arleta

autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 
Posty są regularnie aktualizowane.

Nie byłabym sobą, gdybym nie szukała miejsc z ciekawą historią, miejsc - świadków, które przypominają mi o wielokulturowości, tolerancji i akceptacji, o tym że można żyć razem a nie przeciwko sobie. Chociaż stan budynku synagogi w Poznaniu sugeruje aktualnie coś zupełnie innego, to jednak nadal tu jest i o czymś świadczy. 

Nowa Synagoga w Poznaniu znajdująca się przy Skwerze Rabina Akivy Egera, jest obecnie jedyną zachowaną wolno stojącą synagogą w Poznaniu. Świątynia była zbudowana na planie krzyża równoramiennego i zwieńczona kopułą pokrytą miedzianą blachą, której na dzień dzisiejszy już nie zobaczymy, ponieważ budynek przebudowywano i przekształcano od czasu II WŚ. Budowa łączyła w sobie styl neoromański z neomauretańskim

Przeczytaj również post o atrakcjach Poznania: Atrakcje Poznania. Co warto zobaczyć w Poznaniu? Plan zwiedzania.

Została otwarta 5 września 1907 roku, a ostatnie modlitwy odbyły się 9 września 1939 roku. 

Ten budynek wzniesiony w 1907 r. był synagogą i służył jako dom modlitwy do 1939 r.

Nowa Synagoga w czasie II wojny

W czasie wojny została zamieniona przez hitlerowców na basen dla żołnierzy Wehrmachtu, aby zbezcześcić świątynię w oczach Żydów. Po wojnie nadal funkcjonowała jako pływalnia, aż do 2011 roku. W 2011 roku zdjęto z budynku napis “Pływalnia Miejska”, oraz zakończono działalność basenu. Nadal można dostrzec na elewacji ślady po zdjętym napisie.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Nowa Synagoga wywołała wiele dyskusji, a nawet publicznych sporów, co do funkcjonowania budynku, własności, remontu, a nawet padła propozycja wyburzenia synagogi od europosła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Marcina Libickiego. Wypowiedź została mocno skrytykowana, co nie powinno nikogo dziwić, nie będę cytować nawet jego słów, które zresztą próbował sprostować po fali krytyki, już w zupełnie innym kontekście (jak zawsze).

Przyszłość Nowej Synagogi w Poznaniu

Budynek został przekazany w 2002 roku przez władze miasta Poznania, Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Związek planował utworzyć w jej wnętrzach Centrum Judaizmu i Tolerancji. Trwały przygotowania tego projektu, z imponującą wizją, łącznie z odbudowaniem przedwojennego wyglądu, szklaną kopułą i kawiarnią z widokiem na miasto. Pojawił się także plan przekształcenia w hotel Hilton (hotel wystąpił o zgodę na działalność i przebudowę), ale ponownie nic z tego planu nie wyszło, z powodu protestów Żydów z Poznania i nie tylko.

Z ostatnich informacji wynika, że budynek został jednak sprzedany pod koniec 2019 roku anonimowemu nabywcy, który zamierza stworzyć w tym miejscu Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski. Przewodnicząca gminy Alicja Kobus poinformowała, że sprzedaż budynku była konieczna z powodu fatalnego stanu. Ponadto w ostatnich latach nikt nie chciał podjąć się renowacji zabytku. 

Nowa Synagoga w Poznaniu, miejsce i jego historia są nadal trudne, a nawet niewygodne dla części społeczeństwa, na co wskazują ewidentne zaniedbania, brak funduszy i brak zainteresowania losami budynku. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostanie przywrócona godność i szacunek w tym miejscu. Trzymam kciuki za nowego właściciela i jego plany co do Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski, a mówiąc między nami nie wyobrażam sobie, aby mogło powstać tam cokolwiek innego niż jednostka muzealno-kulturowo-artystyczna.

Archiwalne zdjęcia Nowej Synagogi w Poznaniu.

Polecane posty:

Ułatwię Ci podróże!

Post zawiera linki afiliacyjne, które pozwalają mi opłacić bloga i tworzyć darmowe treści. Dziękuję za zaufanie!

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CHODŹ NA PRIV

Dwa razy w miesiącu wyślę Ci inspirator podróżniczy. Dam znać o niepublikowanych pomysłach na podróże, tanie loty, weekendowe wydarzenia.
.
© Copyright 2024 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności