Logo Zamieszkali main

Nowa Synagoga w Poznaniu - historia, zdjęcia, plany.

zamieszkali-blog-podrozniczy

Arleta - autorka bloga zamieszkali.pl

Na końcu postu czekają na Ciebie zniżki na podróże. 

Nie byłabym sobą, gdybym nie szukała miejsc z ciekawą historią, miejsc - świadków, które przypominają mi o wielokulturowości, tolerancji i akceptacji, o tym że można żyć razem a nie przeciwko sobie. Chociaż stan budynku synagogi w Poznaniu sugeruje aktualnie coś zupełnie innego, to jednak nadal tu jest i o czymś świadczy. 

Nowa Synagoga w Poznaniu znajdująca się przy Skwerze Rabina Akivy Egera, jest obecnie jedyną zachowaną wolno stojącą synagogą w Poznaniu. Świątynia była zbudowana na planie krzyża równoramiennego i zwieńczona kopułą pokrytą miedzianą blachą, której na dzień dzisiejszy już nie zobaczymy, ponieważ budynek przebudowywano i przekształcano od czasu II WŚ. Budowa łączyła w sobie styl neoromański z neomauretańskim

Przeczytaj również post o atrakcjach Poznania: Atrakcje Poznania. Co warto zobaczyć w Poznaniu? Plan zwiedzania.

Została otwarta 5 września 1907 roku, a ostatnie modlitwy odbyły się 9 września 1939 roku. 

Ten budynek wzniesiony w 1907 r. był synagogą i służył jako dom modlitwy do 1939 r.

Nowa Synagoga w czasie II wojny

W czasie wojny została zamieniona przez hitlerowców na basen dla żołnierzy Wehrmachtu, aby zbezcześcić świątynię w oczach Żydów. Po wojnie nadal funkcjonowała jako pływalnia, aż do 2011 roku. W 2011 roku zdjęto z budynku napis “Pływalnia Miejska”, oraz zakończono działalność basenu. Nadal można dostrzec na elewacji ślady po zdjętym napisie.

Hotele, apartamenty i inne miejsca noclegowe rezerwuję tutaj.

Nowa Synagoga wywołała wiele dyskusji, a nawet publicznych sporów, co do funkcjonowania budynku, własności, remontu, a nawet padła propozycja wyburzenia synagogi od europosła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Marcina Libickiego. Wypowiedź została mocno skrytykowana, co nie powinno nikogo dziwić, nie będę cytować nawet jego słów, które zresztą próbował sprostować po fali krytyki, już w zupełnie innym kontekście (jak zawsze).

Przyszłość Nowej Synagogi w Poznaniu

Budynek został przekazany w 2002 roku przez władze miasta Poznania, Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Związek planował utworzyć w jej wnętrzach Centrum Judaizmu i Tolerancji. Trwały przygotowania tego projektu, z imponującą wizją, łącznie z odbudowaniem przedwojennego wyglądu, szklaną kopułą i kawiarnią z widokiem na miasto. Pojawił się także plan przekształcenia w hotel Hilton (hotel wystąpił o zgodę na działalność i przebudowę), ale ponownie nic z tego planu nie wyszło, z powodu protestów Żydów z Poznania i nie tylko.

Z ostatnich informacji wynika, że budynek został jednak sprzedany pod koniec 2019 roku anonimowemu nabywcy, który zamierza stworzyć w tym miejscu Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski. Przewodnicząca gminy Alicja Kobus poinformowała, że sprzedaż budynku była konieczna z powodu fatalnego stanu. Ponadto w ostatnich latach nikt nie chciał podjąć się renowacji zabytku. 

Nowa Synagoga w Poznaniu, miejsce i jego historia są nadal trudne, a nawet niewygodne dla części społeczeństwa, na co wskazują ewidentne zaniedbania, brak funduszy i brak zainteresowania losami budynku. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostanie przywrócona godność i szacunek w tym miejscu. Trzymam kciuki za nowego właściciela i jego plany co do Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski, a mówiąc między nami nie wyobrażam sobie, aby mogło powstać tam cokolwiek innego niż jednostka muzealno-kulturowo-artystyczna.

Archiwalne zdjęcia Nowej Synagogi w Poznaniu.

Polecane posty:

Newsletter

Raz w tygodniu wysyłam pomysły na podróże i weekendowe wypady. Daję znać o fajnych promkach na loty i lasty!

Zniżki dla Ciebie!

Bilety do atrakcji na całym świecie
Karta wielowalutowa
Zniżka na noclegi booking
Arleta Adamska Autorka Bloga zamieszkali.pl

Arleta
autorka bloga zamieszkali.pl

Mam nadzieję, że ten post Ci pomógł. Udostępnij go, skomentuj, polub w social mediach. Na instagramie mam całkiem fajne zdjęcia z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Logo Zamieszkali Arleta Adamska footer

NEWS

Raz w tygodniu wysyłam pomysły na podróże i weekendowe wypady. Daję znać o fajnych promkach na loty i lasty!
© Copyright 2021 - Arleta Adamska zamieszkali.pl - All Rights Reserved
Używamy plików cookie zgodnie z naszą
Polityką Prywatności